Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : канада

Коронавирус Свет Во тренд...

Невакцинираните работници во Канада одат на неплатен одмор

M T
Вработени во Канада, кои не се целосно вакцинирани против „Ковид-19“ и не се ослободени од примање вакцини, ќе бидат испратени на неплатен одмор, додека патниците...
Свет

Град во Канада целосно уништен од пожар по рекордните температури

M T
По рекордните температури, канадскиот град Литон е речиси целосно уништен од пожар. Градоначалникот на Литон претходно нареди евакуација на луѓето, велејќи дека пламенот се проширил...
Свет

По пеколните жештини, во Канада беснеат пожари

M T
На западот од Канада избувнаа пожари среде бранот од рекордни горештини, принудувајќи ги властите да наложат евакуација на жителите на Литон, мало гратче во провинцијата...
Свет

Рекордни температури во делови на Канада и САД

M T
Рекордни температури денеска се регистрирани во западна Канада и на пацифичкиот северозападен брег на САД. За време на викендот беа измерени над 40 степени во...