25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » евакуација
Војна во УкраинаСвет

Евакуацијата од Азовстал продолжува

M T
Повеќе украински борци беа евакуирани од Азовстал во средата ечерта. Неколку автобуси придружувани од руската армија го напуштија просторот на челичарницата. Не е јасно колку...
Војна во УкраинаСвет

Киев: За денеска е планирана евакуација на цивили од Азовстал

M T
Украина се надева дека денеска ќе ги евакуира цивилите од фабриката за челик во Мариупол. За денеска е планирана операција за евакуација на цивили од...
Војна во УкраинаСвет

Градоначалникот на Мариупол бара целосна евакуација на градот

M T
Градоначалникот на Мариупол упати нов апел за целосна евакуација на градот, за кој претседателот Владимир Путин вели дека сега главно е под контрола на руските...
Свет

Обилен дожд во Австралија – Повторно наредена евакуација

M T
Обилни дождови денеска ја погодија источна Австралија, а властите издадоа наредба за евакуација на илјадници жители поради поплавите, по втор пат овој месец, и предупредија...
Војна во УкраинаСвет

Во Украина почна привремен прекин на огнот за евакуација на цивили

M T
Русија прогласи примирје во 10 часот по московско време за евакуација на цивилите од пет украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев. Одлуката за...
Војна во УкраинаСвет

Жителите на Мариупол го напуштаат градот

M T
Градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко, даде емотивна изјава по најавата за отворање на хуманитарен коридор од неговиот град. „Мариупол не е улици и куќи“, рече...
Свет

САД и сојузниците од Авганистан евакуирале 124.000 луѓе

M T
САД, со помош на меѓународните партнери евакуирале повеќе од 124.000 луѓе од Авганистан, меѓу кои 6.000 Американци. Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, им се заблагодари...
Свет

Бајден: Можно продолжување на рокот за евакуација по 31 август

M T
Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека тешката и болна евакуација на Американците и десетици илјади други луѓе од Кабул се забрзува и најави можност за...
Свет

Нема да можеме да ги евакуираме сите од Кабул, предупредува британски министер

M T
Западните влади најверојатно нема да можат да го продолжат рокот за евакуација од Авганистан од аеродромот во Кабул, изјави британскиот министер за одбрана Бен Валас....
Свет

Г7 денеска за продолжување на рокот за евакуација од Авганистан

M T
Лидерите на Групата седум (Г7) ќе разговараат за потенцијалното продолжување на рокот за евакуација на илјадници луѓе кои се обидуваат да го напуштат Авганистан, кој...
Свет

Наредена евакуација на неколку села поради пожар северозападно од Атина

M T
Стотици грчки и полски пожарникари се уште се борат, четврти ден по ред, со пожар што зафати борова шума северозападно од Атина, а издадена е...
Македонија

МНР: Сите граѓани кои беа пријавени за евакуација веќе го имаат напуштено Кабул

M T
Според последните информации од повеќе извори сите граѓани кои беа пријавени за евакуација веќе го имаат напуштено Кабул и во моментов се наоѓаат на неколку...
Свет

Трамп: Ова не е евакуација, Америка е понижена

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, рече дека поради катастрофата во Авганистан, неговиот наследник Џозеф Бајден ги понижил САД повеќе од кој било друг претседател во...
Свет

Првиот германски авион од Кабул евакуирал само седум лица

M T
Германската мисија за евакуација на вработените во амбасадата и локалниот персонал од Кабул доби на интензитет во вторникот по лошиот почеток, додека берлинските политичари бараат...
Свет

Продолжена евакуацијата од Кабул, воени летови за спас на цивили и дипломати

M T
Од утрово повторно започнаа воените летови за евакуација на дипломати и цивили од Авганистан, изјави висок претстатвник на безбедносните сили на аеродромот во Кабул. Пистата,...
Свет

Меркел за ситуацијата во Авганистан: Потребно е да се евакуираат околу 10 илјади луѓе

M T
Германија можеби ќе треба да евакуира дури 10.000 луѓе од Авганистан, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. Меркел ова го кажала обраќајќи им се на...
СветВо тренд...

Евакуација во четири населени места во Турција поради пожарите

M T
Пожар во станбена област во јужна Турција принуди голем број жители да се евакуираат, бидејќи противпожарните служби продолжуваат да се борат со големите пламени јазици...