5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » амбасадор
Свет

Унгарскиот амбасадор во Германија: На Будимпешта никој нема да ѝ држи лекции за односите со Русија

M T
Унгарскиот амбасадор во Германија Петер Ѓоркеш најави дека Будимпешта има намера да ја продолжи соработката со Русија на различни полиња. Тој порача дека Унгарија ќе...
Свет

Канада го повика рускиот амбасадор на разговор

M T
Канада го повика рускиот амбасадор за убиствата на цивилите во киевските предградија Буча и Ирпин, изјави министерката за надворешни работи Мелани Жоли. „Постои ниво на...
Македонија

Предлог за македонски амбасадор во Бугарија се очекува во следните денови

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. „Навистина беше пропуст што сите овие години...
Свет

Ким Џонг-ун го пофали кинескиот амбасадор во заминување

M T
Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, го пофали кинескиот амбасадор во заминување, Ли Џинџун, за помошта за развој на односите меѓу Пјонгјанг и Пекинг, објавија денеска севернокорејските...
Свет

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во Вашингтон

M T
Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела откога претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски разговор...