15.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ТОП ВЕСТИ

Location: ТОП ВЕСТИ

МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

ЛЕТОТО ПРОДОЛЖУВА: Температури и до 31 степени – Метеоцентар со детална прогноза за времето за следните 4 дена

urednik urednik
Продолжува периодот на релативно топло време со свежи утра и со повремена умерена облачност. Утре ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, а...
СВЕТ

Усвоен законот за привремено финансирање: Американската Влада нема да биде блокирана

urednik urednik
Американските пратеници во последен момент спречија блокада на американската влада. Во Конгресот синоќа се изгласа закон за финансирање на американската Влада, со што во последен...
СВЕТ

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

urednik urednik
Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за зајакнување на КФОР и рече...
СВЕТ

Хаос во Анкара: се слушаат експлозии, има повредени, сите улици се затворени

urednik urednik
Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека утринава околу 9 часот и 30 минути се случил бомбашки напад пред портите на нивното Министерство...
БИЗНИС

Алатка на Народната банка за споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките

urednik urednik
За прв пат граѓаните можат на брз и едноставен начин да направат споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките преку веб – страницата на...
СВЕТ

Рама: Албанија е посветена на безбедноста и стабилноста на Косово

urednik urednik
Премиерот на Албанија Еди Рама реагираше по повикот на Соединетите Американски Држави до Србија да ги повлече војниците на границата со Косово и да спроведе...
СВЕТ

Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

urednik urednik
Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот на септември, а експертите проценуваат...
СВЕТ

Вучиќ со порака до опозицијата: Имате 79 дена да се подготвите за избори

urednik urednik
Најавувајќи ги вонредните парламентарни и локални избори за 17 декември, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека владејачката коалиција сака да ѝ излезе во пресрет на...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина

urednik urednik
На првата годишнина од руската анексија на украинските региони Керсон, Запорожје, Доњецк и Луганск, рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе ги обнови областите зафатени...
СВЕТ

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

urednik urednik
Италијанската крајбрежна стража спаси 177 лица, вклучително и 27 членови на екипажот, од траект што се запали на пат од италијанскиот остров Лампедуза кон сицилијанскиот...
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Уживајте во сонцето до четврток, потоа следува дожд – Метеоцентар со детална прогноза за времето

urednik urednik
Продолжува периодот на претежно сончево и релативно топло време со повремена умерена облачност. Утре и во понеделник ќе дува умерен до засилен ветер од северен...
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Дневните температури и над 30 степени – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

urednik urednik
Следува период на стабилно време со повремена умерена облачност. Во недела и понеделник ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Утринската температура од...
+МАКЕДОНИЈА

Лукаревска: Бојан е поборник за родова еднаквост и ги почитува жените, лаги и инсинуации не одат во прилог на никого

urednik urednik
„Познавајќи го Бојан човекот е поборник за родова еднаквост, силен поддржувач за унапредување на жената во политиката и тие лаги и инсинуации не одат во...
СВЕТ

14-годишна девојка во Ирска почина откако се обиде да сними опасен интернет предизвик

urednik urednik
14-годишна ирска тинејџерка почина откако се обиде да го направи виралниот „Тик-ток“ предизвик „хромирање“. Полицијата во Ирска сега ја истражува причината за смртта на Сара...
МАКЕДОНИЈА

Кулминација на нервоза во ВМРО-ДПМНЕ, лагите на Стојановска се голем срам, велат од СДСМ

urednik urednik
Нервозата во ДПМНЕ достигува кулминација, велат од партијата СДСМ. „Лагите на пратеничката Дафина Стојановска се голем срам и во спротивност со вредностите и заложбите за...
МАКЕДОНИЈА

Невообичаено жешко во октомври – температурите и до 31 степени

urednik urednik
Следува период на стабилно време со умерена облачност. Во недела и понеделник ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Температурата ќе биде во...