25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ИЗБОР

Location: ИЗБОР

МАКЕДОНИЈА

Албанец под истрага за тешка сообраќајна несреќа кај Кавадарци

urednik urednik
Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанин на Република Албанија со привремен престој во Кавадарци, за кого постои основано сомнение...
МОЗАИК

Голем месечен хороскоп за октомври 2023 – Работите ќе им тргнат на овие хороскопски знаци

urednik urednik
Овен (21.03 – 19.04): Овој октомври, Овен, силно гори вашиот внатрешен оган. Пукате од енергија и ентузијазам. Време е да ги иницирате оние проекти за...
БИЗНИС

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

urednik urednik
ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до топлинската станица и да обезбедат...
СВЕТ

Ужас во Србија: маж ја прободел сопругата со нож во вратот, починала на лице место

urednik urednik
Жена е убиена синоќа во селото Репинац кај Владичин Хан, а нејзиниот сопруг е осомничен за убиството, јавува РТС. Вишото јавно обвинителство Врање соопшти дека...
БИЗНИС

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

urednik urednik
Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во октомври и ноември зашто тогаш...
СВЕТ

Околу 186 илјади мигранти годинава пристигнаа во јужна Европа

urednik urednik
Околу 186.000 мигранти и бегалци годинава пристигнаа во јужните европски земји, објави Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР). Се додава дека најголем број...
СВЕТ

Нитај за изјавата на Рама за Косово: Тој е чуден човек, истото го кажа и на самитот на НАТО

urednik urednik
Генералниот секретар на АБК, Мухарем Нитај истакна дека барањето на албанскиот премиер Еди Рама, КФОР да ја преземе контролата врз северот на Косово, е исто...
МОЗАИК

Два хороскопски знаци ќе пливаат во пари во октомври – Дали сте меѓу нив?

urednik urednik
Бик (20.04 – 20.05): Подгответе се за финансиски просперитетен октомври, Бик! Вашата напорна работа и посветеност ќе се исплатат. На повидок се можности за зголемен...
БИЗНИС

Познато е кога ќе легнат пензиите во Македонија – ќе има и покачување

urednik urednik
Повисоката септемвриска пензија се очекува да се исплати во редовниот рок на први октомври. Од со исплатата на пензијата врееќе се врати редовниот начин на...
+МАКЕДОНИЈА

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

urednik urednik
Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш...
+СПОРТ

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

urednik urednik
  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката,...
БИЗНИС

„Тиквеш“ се вклучува во новото партнерство за развој на кадри во домашните компании

urednik urednik
Винарската визба „Тиквеш“, со своите ресурси и експертиза, активно ќе учествува во партнерството со кое приватниот сектор ќе се ангажира за развој на кадар во...
МАКЕДОНИЈА

Европската комисија донесе одлука – Скопје е избран за „Европска престолнина на културата за 2028 година

C +
Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска на Фејсбук:   Европската комисија донесе одлука – Скопје е избран за „Европска престолнина на културата за 2028 година“....
МАКЕДОНИЈА

Лајчак: Ковачевски лично се вложува за да ѝ помогне на Северна Македонија на патот кон ЕУ

C +
Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак по средбата со македонскиот премиер Димитар Ковачевски на Твитер напиша дека ги почитува напорите на премиерот...
СВЕТ

Османи на средби со министрите на Ерменија и Азербејџан: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

C +
Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи оствари одвоени средби со министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун...