Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

„Вибер“ воведе нова услуга, која светските патници со нетрпение ја исчекуваа

Апликацијата „Вибер“ има нова услуга, особено корисна за оние што многу патуваат. Таа им овозможува на корисниците да изберат локален телефонски број во избраната земја и преку него да примаат телефонски повици и пораки по локални цени,…

Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора заедно во вежбa против сајбер-криминалот

Денеска, во Белград почнаа регионални вежби со симулирање случаи на сајбер-криминал и финансиски истраги на експерти од Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, каде што претставници на полицијата, дигитални форензичари, обвинители, судии и…

Јапонците отворија фабрика за индустриски роботи во Словенија

Во словенечкиот град Кочевје денеска, по две години изградба, отворена е фабрика на јапонската компанија „Јаскава“, најголемиот светски произведувач на индустрики роботи. Хуберт Кослер, кој е директор на новооснованото претпријатие…

До крајот на 2023 година 5Г сигнал во земјата

На денешната седница Владата го усвои националниот оперативен бродбенд-план за пристап до побрзи и подобри интернет-услуги во согласност со стандардите на ЕУ. Имајќи ги предвид овие ЕУ-критериуми, како и идните најавени инвестиции на…

ФЕИТ стана официјален центар за сертификација на Microsoft програми

Microsoft академија и тестинг центар, денеска, беа промовирани пред студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии - ФЕИТ во рамки на ЕУ Дигиталната недела. Со ова, ФЕИТ стана официјален центар за сертификација на…

Фотографирај, поврзи се и освојувај со новиот Самсунг Галакси А70(Samsung Galaxy A70)

– Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.)го претстави Галакси А70(Galaxy A70), најновиот паметен телефон на Самсунг дел од Галакси А серијата смартфони. Создаден со најновите иновации и надградени карактеристики на…

Фејсбук избриша фан страници и лажни профили кои потекнуваат од Македонија

Компанијата Фејсбук соопштила дека избришала неколку лажни профили од Македонија, Косово, Иран и Русија. Станува збор за профили, за кои е наведено дека е забележано “координирано неавтентично однесување”. Компанијата објави дека…

Самсунг “КуЛЕД“ (QLED) телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат…

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.)денес најави дека нивната серија “КуЛЕД“ (QLED) телевизори од 2019 година ќе понуди нов вид на “Амбиентален режим“ дизајниран да прикаже различна содржина, вклучувајќи и светски…

HUAWEI Mate X прв телефон во светот со сертификат 5G CE доделен од TÜV Rheinland

HUAWEI Mate X го доби првиот сертификат 5G CE во светот, доделен од TÜV Rheinland, глобален лидер во независни инспекциски служби, што e потврда дека паметниот телефон непречено го поминал ригорозниот тест и евалуација и стана првиот 5G…

Што се случува со FB и Instagram?

Социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Инстаграм“ во некои држави целосно не функционираат, додека во некои земји не функционираат одредени опции. Корисниците во јужна и југоисточна Англија први се соочиле со проблемите, по што следеле…

(Видео) Револуционерен потфат: тестирана најпрецизната роботска протеза

Пациентка од Шведска со ампутирана рака стана прв човек што успешно ја контролира новата најпрецизна роботска протеза досега. https://www.youtube.com/watch?v=EES8U5LwaUs Со овој револуционерен потфат титаниумски импланти се поврзани…

Италија ќе му забрани пристап на Хуавеи до 5Г-инфраструктурата

Италија ќе им забрани на кинеските компаниите „Хуавеи“ и „Зте Корп“ да учествуваат во 5Г-инфраструктурата на земјата, изјави италијанскиот весник „Ла Стампа“ цитирајќи одредени извори. Со цел да го спроведе овој план, италијанската влада…

Истражување покажа: Бојлерот е најопасниот електричен уред во куќата

Најопасниот електричен уред во домот е бојлерот. Иако, според инжинерската структура делува како едноставен уред, мал дефект може да предизвика проблем. Водата е полна со бигор, а тој е воедно најголемиот проблем кога во прашање е…

„Гугл хром“ ќе ги предупредува корисниците за сомнителни линкови

Ако досега ви се случувало погрешно да внесете УРЛ и да завршите на којзнае кое место на интернет, „Гугл хром“ набргу ќе ви испраќа предупредувања во таква ситуација и ќе ве пренасочува кон локацијата што сте имале намера да ја посетите.…

„Епл“ ја призна грешката, можно е прислушување преку „ајфон“

„Епл“ ја призна грешката во својот софтвер „Фејс тајм“ поради кој е овозможено краткотројно прислушување на корисниците, дури и ако не одговорат на упатениот повик, јавува Би-би-си. Компанијата соопшти дека измислила програма што ќе ја…

Се спојуваат Ватсап, Инстаграм и Фејсбук-месинџер

„Фејсбук“ ќе ги спојува услугите за испраќање и примање пораки на „Ватсап“, „Инстаграм“ и „Фејсбук-месинџер“ во една услуга. Ова би требало да се случи на почетокот на наредната година. Секоја апликација и натаму ќе постои самостојно и…

„Гугл“ воведува нов вештачки глас во својот сервисм кој ќе звучи како вистински

„Гугл“ веќе со години е глобален лидер на полето на паметните мобилни телефони и прелистувачи, а сега оваа компанија влегува на територијата на синтеза на гласот. Text-to-speech или текст во говор е опција што често се користи на Запад,…

„Епл“ ќе повлече спорни модели на Ајфон во Германија

Германскиот суд и` нареди на технолошката компанија „Ејпл“ да повлече одредени модели на Ајфон од тамошните пазари, поради кршење на патентни права на производителот на чипови „ Qualcomm“, пренесуваат британските медиуми. Според…

Меркел цел на хакери: Објавени нејзини податоци од кредитни картички, мејл и број на…

Германската канцеларка Ангела Меркел е меѓу германските политичари кои се погодени од големиот хакерски напад, во кој се објавени нивни лични податоци, вклучително и информации за кредитни картички и броеви на мобилни телефони. Бројот на…

Откриени патенти за три производи кои би можеле да го трансформираат „Епл“

Серија штотуку одобрени патенти откри дека „Епл“ размислува за развој на мултиплеер игра, апликација за групен превоз, па дури и за сопствена облека. Тоа се концепти кои се меѓу 43 патенти што добиле одобрување. Иако ваквите документи не…