Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Брисел со нова локација за дочекот на Нова Година

Оваа година прославата за Нова Година нема да биде во центарот на Брисел. Властите одлучија да ја променат локацијата за дочекот на Новата Година, па овојпат прославата ќе биде околу саемот, соопштија локални медиуми. Се очекува вечер…

Во судир на камион и автобус во Кенија, 36 загинати

Најмалку 36 луѓе загинаа, а 16 се повредени при судир на автобус и камион на магистрала во Централна Кенија, соопшти локалната полиција. „Сите тела се извадени, а повредените се пренесени во болница во градот Накуру“ изјави началникот на…

Одобрувањето на азил за турскиот пилот ги влоши односите меѓу Турција и Грција

Веста дека е одобрен азил за еден од осумтемина турски војници кои пребегаа во Грција, по неуспешниот обид за пуч во Турција, ги разниша грчко-турските односи. Анкара ја предупреди Атина дека одлуката ќе има последици врз билатералните…

(Видео) Дедо Мраз некаде веќе пристигна: Самоа и Кирибати ја дочекаа новата 2018-та

Жителите на пацифичките држави Самоа и Кирибати беа првите кои во 11 часот по средноевропско време ја дочекаа новата 2018 година, а набрзо потоа 2018-та пристигана и во Нов Зеланд. Новата година во Нов Зеланд беше дочекана во Окланд, со…

Најмалку 15 жртви при бомбашки напад на погреб во Авганистан

Најмалку 15 лица загинаа, а 14 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во источниот дел на Авганистан, изјавија официјални лица. Според информациите, напаѓачот активирал експлозив за време на погреб во провинцијата Нангархар.…

Папата со молитва за Коптите од Египет како православни браќа

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, се помоли за „браќата, православни Копти“ во Египет по двата напади врз коптска црква во близина на Каиро. Папата се помоли Бог „да ги прими душите на мртвите, да ги исцели…

Пожар на железничка станица во Берлин

Железничка станица во Берлин е евакуирана поради пожар што избил од засега непознати причини. Германските медиуми објавија фотографии од станицата „Зоо“, на кои се гледа чад. За време на инцидентот на станицата имало мал број на луѓе,…

Иран ги блокирал социјалните мрежи зошто демонстрантите оттаму учеле како се прават…

Во Иран по тридневните антивладини протести ширум земјата, ограничен е пристапот до социјалните мрежи преку мобилни телефони. „Високи безбедносни претставници одлучија привремено да го блокираат пристапот до Телеграм и Инстаграм“,…

Трагедија за Нова Година – се урна авион, сите мртви

Се урна хидроавион во Сиднеј, загинаа сите патници и пилотот Хидроавион на компанијата „Сиднеј сиплејнз“ се урна во реката Хоксбури во Сиднеј, при што загинаа сите пет патници и пилотот, соопшти полицијата на сојузната држава Нов Јужен…

Ерјавец: Хрватската полиција го крши словенечкиот суверенитет

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека хрватската полиција, придружувајќи ги савудријските рибари, го прекршила словенечкиот суверенитет со влегување во водите на Пиранскиот залив, кој Арбитражниот суд и го…

Засилени мерките за безбедност во Франција за Нова Година

За време на новоогидшните празници, Франција планира да ги засили мерките за безбедност, што вклучува и распоредување на дополнителни безбедносни сили низ земјата, чиј број ќе достигне бројка до речиси 140.000, пренесуваат француските…

Маж со експлозив држи 11 заложници во пошта во Харков

Маж за кого се верува дека е вооружен со експлозив држи девет возрасни лица и две деца како заложници во пошта во градот Харков, во североисточниот дел на Украина, соопшти полицијата, јавуваат светските агенции. Неидентификуваниот маж не…

Снег и поларен студ во Велика Британија, температури од -13 степени

Снежни врнежи предизвикаа проблеми на британските аеродроми и патишта кога островската земја беше зафатена од студен бран. Во Шкотска на аеродромот во Глазгов во утринските часови кусо дошло до целосен прекин на работата. Некои летови…

ИД презеде одговорност за нападите во Каиро и Санкт Петербург

Екстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападите во супермаркет во рускиот град Санкт Петербург и во коптската црква во Египет, објави агенцијата блиска до терористичката група, „Амак“. Во експлозија на бомба што се…

САД со предупредување до косовската влада: Оградете се од заканите за насилство

САД ја повикаа косовската влада јавно да се огради од заканите за насилство поврзани со почетокот на работата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК. Предупредувањето на американската мабасада следи два дена по заканата на Даут…

Пукање во Хјустон, тројца загинати

Поранешен вработен во автомеханичарски сервис во американскиот град Хјустон, влегол во работилницата и убил двајца работници, а неколку минути подоцна извршил самоубиство, соопшти локалната полиција. „Двете лица кои се убиени најдени се…

Евакуација поради дојава за мини во Сибир

Поради анонимна дојава за поставени мини во повеќе локации во Новосибирск и Краснојарск, евакуирани се голем број луѓе, соопшти Прес-службата на локалниот огранок на руската гарда. Полицијата во Новосибирск и Краснојарск потврдија дека…

Загреб: Истражен затвор за вероучител поради поттикнување омраза и насилство

Истражниот суд во Загреб му одреди истражен затвор на вероучителот Крешимир Багарич, осомничен дека поттикнувал насилство и омраза, пренесуваат хрватските медиуми. Одлуката на судот следи, по предлог на Општинското државно обвинителство,…

Нова несреќа во Москва: Автобус влета во автобуска постојка

Две лица загинаа откако автобус удри во автобуска постојка во Москва. „Автобусот удри на улицата Шодненскаја“, изјавил извор од полицијата за агенцијата ТАСС, додавајќи дека две лица загинале и нема повредени. Според неговите зборови,…

Забава во Индија заврши со пожар, 15 мртви

Најмалку 15 лица загинаа во пожар што се случи во текот на ноќта во Мумбаи, во зграда на чијшто покрив се одржувала забава, соопшти полицијата. Огнот избил по полноќ во ресторан на покривот од зградата и брзо се проширил уништувајќи го…