Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

(Видео) Објавена снимка од апсењето на возачот што се заби во група пешаци во Мелбурн

По нападот во кој возило влета во група пешаци во центарот на Мелбурн, се појави снимка од апсење на човек осомничен дека е одговорен за нападот. На видеото се гледа дека двајца полицајци држат брадест човек со бела маица соборен на…

Полицијата откри: Маж планирал со возило да влета меѓу пешаци

Германецот Дазбар В. е уапсен во Германија под сомнеж дека подготвувал напад со возило во пешаци во име на „Исламска држава“, соопшти полицијата. „Уапсениот е осомничен дека во неколку наврати ја поддржал ‘Исламска држава’ и е нејзин…

Исламската држава се закани дека ќе праќа борци на лични адреси на американски воени лица

Членови на Исламската држава во нова заканувачка видеоснимка тврдат дека успеале да хакираат компјутери на американската војска и Стејт департментот и дека ќе испратат убијци на домашните адреси на вработените. Според информации од…

Трамп ќе мора да се соочи со реалноста и да се прилагоди на кинескиот развој

Кинеските државни медиуми објавија дека американско-кинеските односи ќе бидат под „поголем притисок“ по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го означи Пекинг како ривал. Медиумите во Кина ја оценуваат одлуката на Трамп…

Во 2017 убиени 65 новинари, 326 во затвор, 54 заложници

Годишниот извештај на организацијата „Новинари без граници“ покажува дека вкупно 65 новинари се убиени оваа година, 326 се наоѓаат во затвор, а 54 од нив се задржани како заложници. Новинарите кои загинале или се здобиле со смртни повреди…

Возот кој излета во САД се движел со брзина двапати поголема од дозволената

Патничкиот воз кој вчера излета од пруга додека преминувал преку надвозник во сојузната држава Вашингтон, возел со брзина двапати поголема од дозволената, покажа истрагата. Во железничката несреќа животот го загубија три, а стотина лица беа…

САД ја обвинија Северна Кореја за масовен хакерски напад

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, јавно ја обвини Северна Кореја за хакерските напади кои во текот на мај годинава загрозија стотици илјади компјутери во светот. Американскиот советник за национална безбедност,…

Џонсон: Русија е антидемократска, превртлива и милитантна

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој се очекува да пристигне во посета на Москва во четвртокот, ја спореди Русија со Спарта. Во интервју за весникот „Д сандеј тајмс“,  Џонсон направи историска аналогија меѓу…

Најмалку 27 лица загинаа во тропска бура на Филипините

Најмалку 27 лица загинаа, а 24 се сметаат за исчезнати по тропската бура, која ги зафати Филипините и предизвика поплави и лизгање на земјиштето. Лошите временски услови предизвикаа сериозна штета на инфраструктурата на островот. Две…

Израелските одбранбени сили погодија позиции на Хамас во Појасот Газа

Израелските одбранбени сили потврдија дека нанеле удри по позиции на Хамас во Појасот Газа кога во раните утрински часови била лансирана трета ракета кон нивната земја. Портпаролот на армијата прецизира дека ракетата не достигнала на…

Скандал на картинг во Бразил: Се обиде да го задави колегата

Незапаметен скандал се случи во Бразил на картинг-шампионатот 500 милји Грањ Вијана. Родриго Дантас физички се пресмета со Тука Роча поради што доби доживотна суспензија на оваа трка. Дантас најпрвин со борачки зафат го соборил Роча,…

Екстремистите уапсени во Грција планирале да го убијат Ердоган

Деветмината левичарски екстремисти, кои беа приведени од грчките власти во пресрет на посетата на Реџеп Таип Ердоган во земјата, планирале атентат врз турскиот претседател, пишува грчкиот весник „То вима“. Повикувајќи се на извори од…

Вучиќ во тридневна посета на Русија, утре ќе се сретне со Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја започнува тридневната посета во Русија за време на која ќе оствари средба и со претседателот на земјата, Владимир Путин. Вучиќ состанокот со Путин го означи како голем и исклучително важен.…

Пожар во дом за стари лица во Словенија, повредени шест лица

Најмалку шест лица се повредени во пожар што избил во дом за стари лица во Чрномељ, во југоисточна Словенија. Поради пожарот, беа евакуирани речиси седумдесет лица на вториот и третиот кат. Едно лице добило повреди опасни за животот и…

Убиени напаѓачите во Кабул

Нападот врз авганистанскиот разузнавачки центар во Кабул е завршен кога полицијата успеа да ги убие напаѓачите. Претходно авганистанските власти соопштија дека вооружени лица организирале напад врз објект на Националниот директорат за…

Австрија: Протест додека Курц положуваше заклетва

Новата австриска влада, што ја сочинуваат Народната партија и Слободарската партија, на чело со Себастијан Курц (31), положи заклетва, со што тој стана најмладиот канцелар во Австрија и светот. Полагањето заклетва пред австрискиот…

Претседателот на Чешка го поддржа Трамп за Ерусалим

Претседателот на Чешка, Милош Земан, изјави дека ќе ја повика новата влада на премиерот Андреј Бабиш да ја пресели Амбасадата на Чешка од Тел Авив во Ерусалим. Неговата намера е да го промени кукавичкото однесување на Европската Унија,…

„Тојота“ најави десет модели на електрични автомобили

Јапонската компанија „Тојота“ соопшти дека ќе понуди повеќе од десет модели на електрични автомобили на почетокот на следната деценија. „Тојота“ е светски лидер по производство на модели со хибриден погон, со комбинација на електромотори…

Американска база во Британија затворена поради безбедносен инцидент

Во база на американското воено воздухопловство во Англија денес дошло до значаен инцидент, информираат безбедносните служби. Англиската полиција потврдила дека имало вонредна состојба во базата на американските воздухопловни сили…

Тројца украински војници загинаа во борби со проруските сепаратисти

Тројца украински војници загинале од минофрлачки оган во обновениот воен конфликт со проруските сепаратисти во Источна Украина. Војниците загинале во неделата навечер во близина на местото Зацев, педесетина километри североисточно од…