Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Ердоган поднесе тужба поради навредлива карикатура

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе тужба против лидерот на главната опозициска партија и десетици пратеници поради навреда бидејќи тие на социјалните мрежи објавиле карикатура која го покажува него во ликот на разни животни.…

Пронајдени девет тела под рушевините на зградите што се срушија во Индија

Во рушевините на двете повеќекатни згради во Индија, во селото Шахбери источно од Њу Делхи, пронајдени се девет тела, истакнаа индиските официјални лица. Шесткатната зграда во изградба и соседната зграда што се срушија се наоѓаат на 40…

Од екскурзија го вратиле во ковчег – познат идентитетот на ученикот кој почина

Голема трагедија го потресе регионот кога синоќа во 22 часот во Јагодина се удавило момче, кое било на екскурзија од своето училиште. Имено, се работи за 14-годишниот Х.Р. од Тузла кој се удавил во базенот на хотелот. Како што пишува…

Стравична ликвидација: Србин изрешетан со 30 куршуми, повредена и сопругата (видео)

Србин , убиен во Јоханесбург откако во него се испукани 30 куршуми. https://www.youtube.com/watch?v=GpGQm4ERc98 Тој починал на лице место, а неговата сопруга и уште еден Србин се повредени. Сопругата на Д.К е со повреда во пределот…

(Видео) Тајландските момчиња излегоа од болница

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа спасени од поплавената пештера во северниот дел на Тајланд денеска излегоа од болница, јави Би-би-си. https://www.youtube.com/watch?v=zT3cwKmowzA Тие беа хоспитализирани во…

Се отпуштаат медицински сестри во време кога се дефицитарен кадар, реагира ЗМСТАС

Медицинска сестра од концесионерските амбуланти прогласена за технолошки вишок во време на дефицит на персонал, тврди Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – ЗМСТА – ЗА НАС. „Според нашите…

Унгарија излегува од договорот за мигранти со ОН

Унгарија ќе се откаже од договорот со Обединетите нации во врска со мигрантите, пред неговото конечно усвојување, предупреди министерот за надворешни работи, Петер Сијарто. Тој го оцени овој договор како закана за светот. „Овој…

Ципрас изгуби на суд по тужбата против полицијата

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, изгуби во судската постапка во која ја тужеше полицијата поради растурање на антивладините демонстрации во Атина во јули 2011 година, во кои учествуваше како претседател на тогаш опозиционата СИРИЗА.…

Децата се спасени, а тие се препукуваат како деца – нуркач го нападна американскиот…

Откако британскиот нуркач кој учествуваше во спасувањето на младинскиот фудбалски тим и нивниот тренер во Тајланд, иронично коментираше за мини подморницата на Маск што требаше да помогне во акцијата и му рече дека таа не служи за ништо,…

Вучиќ и Тачи денеска на средби во Брисел

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска ќе се состане со косовскиот претседател, Хашим Тачи, во Брисел, во рамки на новата рунда дијалози меѓу Белград и Приштина. Состанокот на којшто ќе присуствува и шефицата на дипломатијата на…

(Видео) Додека Трамп говореше за ЦИА, се изгаснаа светлата во Белата куќа

Додека американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера говореше како има голема доверба во американските разузнавачки агенции, светлата во Белата куќа накратко згаснаа. Така, сите присутни останаа речиси во целосен мрак. „Упс, само што…

„Спутник“: Приштина ќе добие препорака за визна либерализација – за некои успех, за други…

Косово добива само препорака за визна либерализација, и тоа поради залагањето на САД и заканата на косовските политичари дека ќе се откажат од дијалогот со Белград. Како што наведе „Спутник“, косовските лидери Хашим Тачи и Рамуш…

Хан побарал од Мета да не ги запира финалните пореговори на Тирана со Атина

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, синоќа на средбите со албанското раководство во Тирана побарал Албанија да ги надмине проблемите со Грција. Хан на средбата со албанскиот претседател Илир Мета укажал на потребата да се…

Aли Ахмети ќе прави прием за поканата за НАТО

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска ќе организира прием за поканата за членство на Македонија во НАТО. Приемот ќе се одржи во ресторан на улица Македонија. Македонија доби покана за почеток на преговорите за…

(Видео) Во тензична бркотница, полицаец низ својата шофершајбна пукаше кон убијци

Камерата поставена на униформата на полицаец од Лас Вегас регистрирала филмска бркотница по улиците на овој американски град и престрелка каква што ретко се гледа. Полицајците се обиделе да спречат возило во кое имало двајца осомничени за…

Седум лица осудени во Приштина поради тероризам во Сирија

Судот во Приштина осуди седум косовски Албанци на вкупно 17 години затвор поради организирање и учество во терористичка група и илегално поседување оружје. Вкупно 11 лица беа обвинети за организирање во терористички групи и учество во…

Трагедија поради која плаче цела нација: Бебе починало во вжештен автомобил, мајката го…

Седумнаесетмесечно бебе почина на Флорида кога мајка му го оставила во вжештен автомобил повеќе од 8 часа, објави каналот „Еј-би-си њуз“. Полицијата соопшти дека бебето било пронајдено во петокот во автомобил оставен на паркинг во градот…

Серија потреси, а потоа и силно невреме – Детали за настаните во Албанија

Денеска, во Албанија се почувствувани повеќе земјотреси. Албанските медиуми, кои се повикуваат на податоци од Средоземниот европски сеизмички центар, јавија дека најсилниот земјотрес бил во 15.05 часот и е почуствуван во средна Албанија,…

Страшно невреме беснее во регионот – има и загинати: Летаат покриви, откорнати дрвја…

Силно невреме синоќа го погоди подрачјето на Шибеник, при што еден човек го загуби животот. Хрватските медиуми пишуваат дека итните служби интервенирале во текот на целата ноќ, а ветерот корнел дрва и покриви.…

Скокна продажбата на автомобили во Западна Европа

Продажбата на автомобили во Западна Европа се зголеми за 5,1 отсто во јуни, бидејќи силната продажба во Германија, Франција и Шпанија го неутрализира падот на побарувачката во Велика Британија и Италија, соопшти денес Асоцијацијата на…