Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

И покрај навредите, Пекинг му честиташе на Болсонаро

Кина денеска му честиташе на новоизбраниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро, откако десничарскиот политичар освои повеќе гласови од својот противкандидат. Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Лу Канг, на…

Силно невреме во регионот: Поплави, паднати дрвја, прекин на електричната енергија и…

Најавеното влошување на временските услови пристигна во Хрватска во неделата, со обилни врнежи од дожд кои на одредени места предизвикаа и поплави, објави индекс.хр. Според извештајот, во Дубровник сообраќајот на одредени патишта бил во…

Силен земјотрес во Романија, граѓаните во паника

Силен земјотрес со интензитет од 5,8 степени по Рихтер, рано утрово ја погоди централна и источна Романија, а бил почувствуван и во Украина, Молдавија и Бугарија, соопшти романскиот институт за геофизика. Потресот се случил во 3.30 часот…

Мексико: Колона мигранти застана, едно дете било киднапирано

Караван од неколку илјади централноамерикански мигранти застана во јужно Мексико за да се одмори, но и поради информацијата дека едно дете е киднапирано. Мигрантите рекле дека ќе одражт состанок во градот Тапанатеку, а одделни лица велат…

Црвен метео аларм на Јадранот, се очекуваат бранови од шест метри и ветрови од 130…

Поради обилните дождови и невремето кои се очекуваат во поголем дел од Јадранот, на сила е црвен метео аларм, додека за останатите делови на Хрватска вклучен е жолт аларм, пренесе српски „Блиц“. Најлошо, според прогнозите, ќе биде на…

Незапаметена трагедија: Во хеликоптерот биле Вичаи, неговата ќерка и уште тројца

Иако британската полиција (несфатливо) уште не соопшти кој загина во трагичната хеликоптерска несреќа во Лестер, според извори од клубот, во хеликоптерот кој падна на паркинг кратко по крајот на мечот со Вест хем во неделата биле…

Путин на самитот во Истанбул донел сибирски бобинки, риба и лешници

Рускиот претседател Владимир Путин, кој на самито во Истанбул допатува од Сибир, како подарок на своите колеги донел риба, бобинки, лешници и други локални производи, изјавил портпаролот на Кремељ Дмитри Песков. Во Истанбул вчера беше…

Многу силни земјотреси утринава – тлото не престана да се тресе во Грција и Турција

Многу земјотреси денеска во регионот и Европа. Грција се стресе со 4,7 степени по Рихтер предмалку, додека во Турција има повеќе потреси од 4 и 3 степени. Во Романија силен земјотрес од 5,8 степени ги разбуди жителите и направи…

И Мароко го откажа зимското сметање на времето

Мароко донесе одлука целосно да прекине да го користи зимското сметање на времето, така што во таа земја во текот на целата година ќе трае летното сметање на времето. Одлуката е донесена два дена пред поместувањето на часовникот за еден…

Најмалку осум луѓе убиени по престрелката во синагога во Питсбург

Уапсен е вооружениот напаѓач кој изврши напад во синагога во американскиот град Питсбург во Пенсилванија, пренесе „Раша тудеј“. Најмалку осум луѓе се убиени, а тројца полицајци се повредени во огнената престрелка со напаѓачот. Бројот на…

Програма за намалување на загадувањето во Болоња: Оние кои ќе пешачат или возат велосипед…

Италијанскиот град Болоња се обидува да ги мотивира луѓето да ги користат автомобилите колку што е можно помалку и по тој повод воведуваат бесплатно пиво, сладолед или билети за кино за сите оние кои возат велосипеди или пешачат.…

Австрискиот канцелар ги отвори вратите за граѓаните, многумина од нив сакаа само да…

За време на денешниот прием, кога вратите од кабинетот на австрискиот канцелар беа отворени за граѓните, многумина од нив сакаа само да се сликаат со него, забележуваат тамошните медиуми. Денеска вратите на институциите во Австрија беа…

Апсења за бруталното убиство на полицајците

Полицијата на Република Српска уапси неколку лица поради можноста за нивна поврзаност со убиството на двајцата полицајци во сараевската населбата Алипашино Поље. Тамошните медиуми потсетуваат дека полицајците од Сараево, Адис Шеховиќ и…

Поранешен шеф на американската разузнавачка служба тврди дека пакетите се акт на домашен…

Поранешниот директор на американската разузнавачка служба, Џејмс Клапер, вели дека бил една од целите на сомнителен пакет, тој посочува дека пакетот го добил денеска. Клапер меѓудругото изјави и дека било сосема јасно дека пакетите со…

Уапсено едно лице поради импровизираните пакет-бомби испратени до критичарите на Трамп

Еден човек беше уапсен денеска поради сомнеж дека е поврзан со сомнителните пакет-бомби кои беа адресирани до критичарите и противниците на американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави американски официјални претставници. Сомнителните…

Коцкар доби судски процес против концернот „Новоматик“

Судот во австрискиот град Винер Нојштат ја уважи тужбата на еден коцкар што го тужел концернот од областа на игри на среќа „Новоматик“. Судот оценил дека подносителот на тужбата е зависен од коцкање и поради тоа не е во можност да…

(Видео) Ужас во градинка во Кина, жена со нож избола 14 деца

Најмалку 14 деца се повредени во напад со нож во градинка во западниот град Чонгчинг. Нападот го извела 39-годишна жена идентификувана само како Лиу, соопшти локалната полиција. Нападот се случил по утринските вежби кога децата се…

Протести во Шпанија против преместувањето на останките на Франко во Мадрид

Илјадници Шпанци се собраа пред римокатоличката катедрала „Алмудена“ во Мадрид протестирајќи против планот таму да се погребаат останките на починатиот шпански диктатор Франциско Франко. „Мадрид: Без Франко“ и „Правда!“ пишуваше на…

Франција планира да воведе полициски надзор во училиштата

Француската влада денеска објави дека разгледува опции да доведе полицајци во училиштата како дел од напорите за борба против насилството, кои се засилија по серијата инциденти. Министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастане, по…

Двете Кореи ги отстрануваат стражарските пунктови од границата

Северна и Јужна Кореја денеска постигнаа договор до следниот месец целосно да расклопат 22 стражарски пункта од двете страни на нивната цврсто утврдена граница, што е резултат на најновиот напредок во напорите на двете страни за намалување…