Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Русија го возврати ударот – Еве го нивниот најнов потег

Русија ќе протера 60 американски дипломати како одговор на неодамнешната одлука на Вашингтон да протера исто толку руски дипломати поради случајот „Скрипал“. Исто така, Москва најави затворање на американскиот конзулат во Санкт…

Полицијата на нозе: Киднапиран од својот дом е градоначалникот на Триполи

Градоначалникот на либиската престолнина Триполи го киднапирале непознати лица, соопштија тамошните власти. Абдул Рауф Бејт ал-Мал бил киднапиран синоќа од неговиот дом и одведен на непозната локација. Причините за киднапирањето засега…

Автомобил удрил 74-годишна скопјанка

Автомобил удрил во 74-годишна скопјанка во текот на вчерашниот ден. Како што информираат од МВР, околу 19:35 часот на скопската улица „Анастас Митрев“ автомобил „шкода октавија“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Ѓ.К. (41),…

Возач се обидел да прегази војници во Франција

Непознат напаѓач се обидел со автомобил да прегази војници кои џогирале во близина на армиска база во јужна Франција, објавија локалните медиуми. Автомобилот потоа избегал од местото на настанот, а властите почнале потрага по напаѓачот.…

Кина и Ватикан се пред постигнување историски договор

Договорот меѓу Кина и Ватикан за назначување бискупи би можел да биде склучен до сабота, изјави висок официјален претставник на Црквата поврзан со комунистичкиот режим. Ватикан и Кина немаат дипломатски односи од 1951 година и околу 12…

Уапсен чувар на трговскиот центар во Камерово, не го активирал противпожарниот систем

Руските власти уапсија лице од обезбедувањето на трговскиот центар во Кемерово, зашто не го активирал противпожарниот систем на објектот на денот на трагедијата во која загинаа над 60 лица. Обезбедувачот се сомничи за „предизвикување…

Најстариот американски производител на оружје оди под стечај

Најстариот американски производител на огнено оружје, компанијата „Ремингтон аутдор“, објави дека оди под стечај, пренесува „Фајненшал тајмс“. По повеќе од 200 години работа во бизнисот, „Ремингтон аутдор“ објави банкрот. Главниот…

Голема автобуска несреќа со многу многу повредени – Ова се првичните детали за…

Повеќе од 30 луѓе се повредени во автобуска несреќа на планинскиот премин Гшит во Австрија, кога возачот на автобусот во кој се наоѓале туристи од Азија изгубил контрола над возилото и удрил во ѕид покрај патот. „Во несреќата се…

И Црна Гора протерува руски дипломат

Владата на Црна Гора прогласи за персона нон грата еден руски дипломат акредитиран во Амбасадата на Русија во Подгорица. Таквата одлука следи откако 20 земји го следеа примерот на Лондон и протераа руски дипломати во знак на солидарност со…

(Видео) Американските купувачи изненадени: Роботи го регулираат пазарењето во големите…

Големи автономни роботи почнаа да се движат меѓу полиците на американските маркети „Волмарт“, како дел од воведувањето на новата програма која беше покрената минатата есен. „Еј-би-си њуз“ објави видеорепортажа за новите роботи во…

Ердоган: Турција нема да преземе мерки против Русија

Турција нема да преземе мерки против Русија, по труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган. До изјавата доаѓа во време кога САД, Канада, Австралија и 20-тина земји од Европа,…

Додик има 17 службени возила, планира да купи уште две лимузини

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, планира да го збогати возниот парк. Веќе во април во план е да купи два нови автомобили, со што нивниот број во Кабинетот на претседателот ќе се зголеми на 19, колку што е и бројот на…

Каталонска политичарка ѝ се предаде на полицијата во Шкотска

Каталонската политичарка Клара Понсати денеска ѝ се предаде на полицијата во Шкотска. Шпанските власти поднесоа барање за нејзина екстрадиција поради обвинението за нејзиното учество во обидот за прогласување независност на Каталонија.…

Ракување и здравица на пратениците на двете Кореи

Пратениците на Северна и Јужна Кореја се ракуваа во Женева и заедно наздравија за мир со швајцарско вино, што претставува ретка појава на пријателство и гест кој најавува затоплување на односите меѓу двете земји, пренесува „Ројтерс“.…

Папата со жесток говор против мафијашите: Во своите души носат смрт

Папата Франциско им порача на италијанските мафијаши, кои најчесто самите се сметаат за големи верници, дека во нив нема ништо христијанско. Зборовите на Франциско упатени кон општата публика на плоштадот Свети Петар се неговиот…

Соработка на ОБСЕ и ЗНМ за поголема безбедност на новинарите

Здружението на новинарите на Македонија и делегацијата на ОБСЕ во Скопје, денеска потпишаа Меморандум за соработка, каде се предвидени организирање на обуки и настани, кои имаат за цел да се подобри безбедноста на новинарите и да се подобри…

Беса: Повисок административен статус за Албанците кои работат како помлади соработници

Освен систематизација на 958 администратори, партијата Беса бара да се авансираат во хиерархија и вработените кои повеќе од пет години имаат статут на „помлад соработник“ во државната администрација. „Министерството за информатичко…

Со топлото време, се појавија и змиите: Од ВЦ школка излегла змија и го каснала за…

Маж додека извршувал нужда во Гана, за пенисот го каснала голема црна змија. Инцидентот се случил во средата, а несреќникот кој доживеал незгода е 34-годишниот Квабен Нкрумах, пренесе Хафингтон пост. Нкрумах истакнува како сметал дека…

Трамп: Ким со радост и нетрпение го очекува состанокот со мене

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ објави дека добил порака од кинескиот претседател со која тој го информирал дека состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун поминал добро. Трамп воедно навел дека му било…

Голема операција во Рио: Илјадници војници и полицајци навлегоа во фавелите под контрола…

Илјадници бразилски полицајци и војници влегуваат во комплексот на озлогласените фавели во Рио де Жанеиро. Станува збор за сиромашните населби на ридовите околу бразилскиот град, кои најчесто се под контрола на локалните банди и…