Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Во ураганот Марија во Порторико загинале над 4.600 луѓе

Над 4.600 луѓе загинале во ураганот Марија, што минатата година го погоди островот Порторико. Бројот е 70 пати поголем од официјалниот, покажуваат проценките на студијата на Универзитетот Харвард. Една третина од смртните случаи по ураганот…

Нов терористички напад – има мртви

Бенџамин Херман (36) е напаѓачот кој пред неколку часа уби двајца полицајци и еден минувач во градот Лиеж, во Белгија. Обвинителството соопшти дека станува збор за терористички чин. Херман во понеделникот бил привремено пуштен од затвор,…

Жителите на Лондон нема да може да ги игнорираат уличните музичари поради немање ситно

Лондон наскоро ќе стане првиот град во светот во кој луѓето на улиците ќе можат да ги наградат уличните музичари дури и во ситуација кога немаат ситни пари во своете џебови. Проектот кој треба да овозможи на уличните уметници да им се…

Дваесет и пет ракети утрово биле истрелани кон Израел од Појасот Газа

Дваесет и пет ракети биле лансирани утрово кон Израел од територијата на Појасот Газа, објави „Ерусалим пост“. „Системот за противракетна одбрана успеа да ги спречи нападите, пришто најмалку две гранати паднаа на израелската почва“,…

Докторите не знаат какви последици ќе остави нервниот агенс „новичок“ врз Скрипалови

Лекарите кои ги лечеле поранешниот двоен руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка од труењето со нервниот агенс „новичок“ велат дека не знаат какво ќе биде нивното здравје во иднина. „Искрено да кажеме, не знаеме“, одговорила…

Дефинитивен крај на потрагата – 239 луѓе останаа засекогаш исчезнати

Потрагата по авионот на компанијата „Малезија ерлајнс“ MH370, што 90 дена ја спроведуваше приватна американска фирма, дефинитивно е завршена. Компанијата „Оушн инфинити“, со седиште во Хјустон, трагаше по авионот кој исчезна на својот лет…

Автобус удри во бензиска пумпа, две лица загинаа

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера во косовското село Лугаѓи, кога возач на автобус загуби контрола над возилото и удри во бензиска пумпа. Во несреќата животот го загубија две лица, а повеќето се борат за живот. Автобусот кој…

Го изрешетале и оставиле во локви крв: Убиен познат сопственик на автоперална

Двајца мажи на мотор вчера извршија брутално убиство во центарот на Белград каде во 20 часот и 30 минути изрешетаа сопственик на автоперална. Се работи за 43-годшниот Драгослав Милорадовиќ кој се срушил до црвен автомобил, а убијците…

Новинар и снимател загинаа од урнато дрво додека известуваа за последици од бура

Телевизиски новинар и снимател загинаа во Северна Каролина додека известувале на периферијата на тропската бура Алберто, која стигна до јужните американски држави. Тие вчера го возеле своето теренско возило по автопат во близина на…

Силно невреме предизвика сообраќаен колапс во регионот

Главниот град на Босна и Херцеговина,  Сараево денеска беше погоден од силно невреме проследено со пороен дожд, грмотевици и град. За кратко време наврнало огромно количество дожд, па дел од улиците се целосно поплавени, поради што е…

ЕУ ги забранува кесите, сламките, стапчињата за уши и други производи од пластика

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерман, денеска во Брисел ги претстави новите европски правила во однос на пластичните производи за еднократна употреба со цел да се намали загадувањето на морињата и крајбрежните области.…

(Видео) Една од најбогатите арапски држави одгледува крави среде пустина

Во Катар, пустинска земја на Блискиот Исток, на едно место може да се видат сцени кои потсетуваат на питомите пејзажи од Англија или од американскиот Среден Запад. Во големи штали, ако воопшто може така да се наречат, за молзење чекаат…

Сириската влада вети дека ќе се бори против бунтовниците и покрај предупредувањата на САД

Сириски државен весник изјави дека Дамаск ќе продолжи да се бори против бунтовниците или „терористи“, како што тие ги нарекуваат опозициските сили во земјата, и покрај предупредувањата на САД против новата офанзива во јужната провинција…

Американски воени бродови пловеле во близина на спорни острови во Јужното Кинеско Море

Два воени брода на американската морнарица пловеле близу до островите на Јужно Кинеско Море кои Кина тврди дека се на нејзина територија, двајца официјални претставници на САД изјавија за „Ројтерс“. Ваквиот потег веројатно ќе го налути…

Десничарска партија во Германија одржа анти-исламски протест

Десничарската партија Алтернатива за Германија (АФД) организираше анти-исламски протест во главниот град Берлин. Пред почетокот на собирот Беатрикс вон Сторч упати критики до германскиот фудбалер со турско потекло Месут Озил.…

Чавушоглу: Очекуваме 50 милијарди долари прилив од туризам до 2023

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу очекува Турција да привлече околу 50 милиони туристи до 2023 и со тоа да донесе прилив во буџетот од околу 50 милијарди долари. Чавушоглу говореше на настан во Анталија,…

Коѕиас од Брисел денеска ќе патува за Германија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас денеска по состанокот со министрите за надворешни работи на Европската Унија, ќе замине во официјална посета на Германија. Грчките медиуми пишуваат дека Коѕиас ќе оствари средба со…

Уапсена сопругата на мексиканскиот крал на дрогата, Ел Менчо

Владата на Мексико објави дека ја уапсила сопругата на кралот на дрогата, Немeсио Осегера, попознат како Ел Менчо. Таа била уапсена под обвинение за перење пари за моќниот наркокартел на Ел Менчо, обвинет за пренесување хероин во САД.…

(Видео) Мигрант стана граѓанин на Франција откако херојски спаси дете кое висеше од балкон

Мигрант од Мали поздравен како херој откако покажа невидена храброст да спаси четиригодишно момче кое висеше од балкон во Париз. https://www.youtube.com/watch?v=zt6Nerktik8 На видеоснимка од настанот може да се види како Мамуду Гасама…

Египет на еден месец го забрани видеосервисот „Јутјуб“

Египетските власти донеле одлука за привремена забрана на „Јутјуб“ во земјата поради антиисламски видеа објавени во 2012 година, пишува „Енгаџет“. Највисокиот суд во Египет пресудил и им наредил на официјалните лица да го блокираат…