Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Гутереш: Се врати студената војна и може да излезе од контрола

Студената војна се обновува и веќе не постојат механизми за нејзина контрола, кои во минатото помагаа за да се контролира нејзината ескалација, предупреди генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кој порача дека сериозноста на…

Русите пет години ги шпионирале Сергеј Скрипал и ќерка му, тврди британски советник за…

Британскиот советник за национална безбедност, Марк Седвил, тврди дека руските агенции пет години ги шпионирале поранешниот агент Сергеј Скрипал и ќерка му Јулија, објавила на „Твитер“ британската агенција „Прес асосејшн“. Во писмо до…

САД, Франција и Велика Британија ноќеска ја бомбардираа Сирија

Американската армија заедно со Франција и Велика Британија како свои сојузници ја бомбардираше Сирија, односно испали стотина проектили врз воени цели блиски до режимот на Башр ал Асад и воената база каде се верува дека било чувано…

Реакции по нападот на Сирија: Русија ќе го повика Советот за безбедност на ОН

Рускиот пратеник Владимир Џабаров денеска изјавил дека Русија веројатно ќе повика состанок на Советот за безбедност на Обединетите Нации. Итниот состанокот ќе биде свикан за вчерашниот напад врз Сирија од американските, британските и…

Гутерес: Земјите членки на ОН да бидат воздржани за нападите во Сирија

Генералниот секретар на Обединетитете Нации, Антонио Гутерес денеска соопштил дека подготвува анализа за вчерашните напади на Сирија што минатата ноќ ги изведоа САД, Франција и Британија. Тој истакнал дека земјите се должни да делуваат…

Итно превезен во болница, актерот доживеал сообраќајка – автомобилот се превртел од…

Актерот Вил Ферел, бил пренесен во болница откако имал сообраќајна несреќа. Извори за ТМЗ велат дека возилото се превртело откако во него удрил друг автомобил. Заедно со Ферел патувалe уште двајца. Актерот не претпрел сериозни повреди…

Закана: Ако не нападнат, ќе го срамниме Тел Авив со земја

Ирански висок функционер го предупредил Израел дека не треба да го провоцира Иран, ден откако слично предупредување Израел упатил до Иран. Соработник на иранскиот духовен лидер Али Ширази изјавил дека Иран е способен да го уништи Израел.…

Тачи побара помош од Грција за членство во меѓународните организации

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека Косово го цени позитивниот и принципиелен став на Грција, кога е во прашање европската перспектива на Косово. „Високо ја цениме поддршката на Грција за членство на Косово во меѓународните…

(Видео) Во силно невреме оштетени два столба на влезот од Таџ Махал

Силно невреме оштети два столба на два различни влеза на Таџ Махал во северна Индија, објавија локалните власти. https://www.youtube.com/watch?v=BprEmcWK6Ag Буван Викрама, шеф на регионалната археолошка канцеларија, рече дека штетата не…

Американците во Сирија ликвидирале повеќе стотини Руси

Неколку стотини Руси се убиени во Сирија, изјавил кандидатот за нов министер за надворешни работи на САД Мајк Помпео. Додал дека американски трупи ги убиле Русите. Сведочејќи пред Одборот за надворешни работи во Сенатот на САД, тој навел…

Могерини следната недела ќе се обрати во македонското Собрание

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, следниот четврток ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Република Македонија. Според тековните информации, ден пред неа во земјата ќе допатува…

Добиле откази поради бизарна лага – полицајци тврдат дека глувци ја изеле марихуаната од…

Осуммина аргентински полицајци добиле откази бидејќи за изчезнувањето на запленета дрога ги обвиниле глувците во полицискиот магацин. Имено, како што пренесува Би-би-си, инспектори откриле дека од полицискиот склад во Пилар, северозападно…

Макрон тврди дека има докази дека Сирија го извела хемискиот напад во Дума

Францускиот претседател Емануел Макрон вели дека има доказ дека минатиот викенд сириската влада го нападнала градот Дума со хемиско оружје, објави Би-би-си. Макрон рекол дека во догледно време ќе одлучи за напад на Сирија. Претходно беше…

Се урна грчки авион – има мртви

Пронајдено е телото на пилотот на грчкиот воен авион што се урна попладнево. Според грчкиот весник „Катимерини“, се работи за еден од двата авиона кои биле испратени да пресретнат турски борбени летала над Егејското Море. Авионот од…

Германија нема да учествува во нападите во Сирија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјавила дека Германија нема да им се придружи на Америка, Франција и на Велика Британија во воената акција против Сирија. Меркел исто така нагласила дека по серијата инциденти, јасно е дека Сирија не…

Трамп: Напад во Сирија може брзо ќе има, но може и ќе нема

Американскиот претседател Доналд Трамп напиша на „Твитер“ дека нападот во Сирија би можел да биде многу набрзо или  не толку брзо. „Никогаш не кажав кога би можел да се случи напад во Сирија. Би можело да биде многу брзо или не толку…

Русија тврди дека немало хемиски напад, СЗО извести за 500 пациенти изложени на хемикалии

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена од извештаите за сомнителна употреба на отровни хемикалии во градот Дума во Сирија. „Судејќи според извештаите на партнерските здравствени организации, во текот на гранатирањето на…

Путин се нафрли на Црногорците: Нарушена е вековната традиција на братски односи

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека односите помеѓу Русија и Црна Гора не одговараат со долгата традиција на пријателство помеѓу двете земји. „Моментално работите во односите помеѓу Русија и Црна Гора очигледно не одговараат…

Балканот ќе експлодира! ЕУ и САД мораат веднаш да реагираат

Балканот ќе експлодира! ЕУ и САД мораат веднаш да реагираат Пензионираниот американски генерал Весли Кларк во авторски коментар кој денес го објавил Вашингтон пост, предупредил дека Балканот е пред експлозија. Побарал од Западот под…

Путин: Светот стана хаотично место, но се надеваме дека разумот ќе победи

Рускиот претседател Владимир Путин изразил надеж дека ќе превладее разумот во модерниот свет кој станува сè похаотичен. „Моменталната меѓународна ситуација е многу загрижувачка“, истакнал тој. Состојбата во светот не предизвикува…