Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Снежното невреме направи проблеми во регионот – Во одредени места прогласена…

Во некои делови на Босна и Херцеговина ќе биде или е прогласена состојба на елементарна непогода поради обилен снег и силен ветер. На подрачјето на општината Босанско Грахово ќе биде прогласена состојба на елементарна непогода, соопштиле…

Иран започна воена вежба

Иранската војска ја почна годишната пешадиска вежба, која вклучува околу 12.000 војници, објави иранската државна телевизија. Генералот Нозар Немати рече дека дводневната вежба ќе се одржи во провинцијата Исфахан и дека војниците ќе…

Повеќе од 100 лица се притворени по синоќешните протести во Атина

Повеќе од 100 лица беа притворени доцна синоќа по протестот во Атина кој се одржува веќе неколку дена, а е против ратификацијата на договорот од Преспа. Во грчкиот парламент два дена треаше дебата за Преспаснкиот договор, а за денеска е…

Авганистан: Во воздушен напад убиени 16 членови на едно семејство, меѓу нив и осум деца

Во воздушен напад во авганистанската покраина Хелманд се убиени 16 цивили, меѓу кои осум деца и три жени, соопшти претседателот на покраинското собрание, Атаулах Афган. Според неговите зборови, сите убиени цивили биле членови на…

Грчкиот парламент ќе гласа за договорот од Преспа

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за ратификување на договорот од Преспа. Расправата почна во средата, а гласањето, кое требаше да се одржи вчера, беше одложено за денеска за да се остави повеќе време за дебата. Ратификацијата на…

Брегзит и Венецуела клучни теми и на последниот ден од економскиот форум во Давос

Последиците од последните случувања во Венецула и неизвесноста околу излезот на Велика Британија од Европската Унија ќе бидат клучни точки на денешната дискусија на Светскиот економски форум во Давос. Лидерите покрај овие две теми,…

8 март прогласен за празник и за неработен ден

Градските власти на Берлин донесоа одлука Меѓународниот ден на жените – 8 Март оваа година да биде неработен, празничен ден. Властите на главниот град на Германија го увоија текстот што го предложија Социјалдемократската партија (СПД),…

Германски град доби тужба за дискриминација поради паркинг-места

Еден 27-годишен Германец го тужи градот Ајхштат за дискриминација поради одлуката на градската администрација неколку паркинг-места да резервира само за женски возачи, којашто беше воведена по случај на силување во тој дел од градот.…

САД почнаа да ги враќаат мигрантите во Мексико

САД денеска во Мексико ќе ја вратат првата група мигранти кои бараат азил во САД, а нелегално ја поминале границата со Мексико. Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, на 20 декември соопшти дека ќе ги враќа мигрантите…

Весели: САД не побараа укинување на таксите

Претседателот на косовскиот парламент и лидер на владејачката ДКП, Кадри Весели, тврди дека САД од Приштина не бараат суспензија на одлуката за таксите на производите од Србија. Весели рече дека САД не сака на таков начин да го загрози…

Трамп: Ако постои разумен договор, ќе го поддржам

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека е подготвен да поддржи разумен договор меѓу републиканците и демократите во Сенатот, за прекин на делумната блокада на американската влада. „Ако тие постигнат разумен договор, јас ќе…

Смртоносен вирус на ебола пронајден кај либериски лилјак

За првпат вид на смртоносен вирус на ебола одговорен за неодамнешните епидемии е пронајден во лилјак во Западна Африка, објавија либериските здравствени власти. Иако се сомнителен извор на вирусот на ебола, лилјаците досега не биле…

(Видео) Лавров се ракуваше со микрофон

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, за време на изјавата за медиумите по состанокот со министерот за надворешни работи на Алжир, Абделкадер Месаел, се ракуваше со микрофон. https://www.youtube.com/watch?v=NxzsA0PFhqU…

Мажите ќе имаат минимум 10 дена платено татковско отсуство

Советот на ЕУ и Европскиот парламент постигнаа договор за нова директива за рамнотежа меѓу работата и семејниот живот на родителите и старателите, според кој мажите ќе имаат минимум од 10 дена платено татковско отсуство по раѓањето на…

Танкерите во теснецот Керч горат веќе петти ден

Пожарот на танкерите „Маестро“ и „Кенди“ во Црното Море сѐ уште не е целосно изгаснат, а положбата на бродовите не е променета, соопшти огранок на Службата за поморско спасување за Азовското и Црното Море. На прашањето дали бродовите и…

Нови протести во Атина во пресрет на гласањето во парламентот

Во пресрет на денешното гласање во грчкиот парламент за ратификување на договорот од Преспа, пред парламентот почнаа подготовки за нови протести, објави грчки „Катимерини“. Гласањето е закажано во 14 часот и 30 минути по локално време,…

Директорот на СТО: Светската трговија е во опасност

Светската економија ќе потоне во мрачни времиња без слободна трговија, предупреди директорот на Светската трговска организација (СТО), Роберто Азеведо. „Доколку СТО и системот за глобална трговија се изгубат од вид, ние ќе бидеме во…

Загина на еден ден пред роденденот: Успешна српска музичарка прегазена од камион

Успешната музичарка од Србија, загина на 29-годишна возраст во Холандија, откако на неа налета камион. Младата Сабрина Васкалиќ од Белград била прегазена од товарно возило додека се возела со велосипед во холандското градче Гронинген.…

Нови протести во Атина

Демонстрантите од Комунистичката партија на Грција рано утринава на ѕидините на древниот Акропол поставија два огромни транспарента против овој договор. Грчкиот парламент вечерва би требало да се гласа за ратификација на договорот од…

Тензично во Венецуела: двајца претседатели, инциденти и најмалку 12 загинати

Најмалку 12 лица загинаа во Венецуела за време на насилните протести против владата, објави невладина група. Во сиромашните населби во Каракас синоќа трета вечер по ред имаше кражби и конфликти меѓу демонстрантите и припадниците на…
error: Соддржината е заштитена.