Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Полска ги нарушува европските стандарди за квалитет на воздухот, пресуди ЕУ

Полска не ги исполнила барањата на европското законодавство за ограничување на загадувањето на воздухот, пресуди Судот на Европска Унија. Според директивата на ЕУ од 2008 година, земјите членки мора да го намалат загадувањето на воздухот за…

Одложена вонредната седница на косовското собрание за демаркацијата

Вонредната седница на Собранието на Косово на која требаше да се расправа за демаркацијата на границата со Црна Гора е одложена денеска. Претседателот на Собранието, Кадри Весели соопшти дека седница е презакажана за утре во 1о часот.…

Полицијата испитува сомнителен пакет испратен до принцот Хари и неговата свршеница

Полицијата во Лондон соопшти дека испитува сомнителен пакет што бил испратен до принцот Хари и неговата свршеница, Меган Маркл. Полициските сили велат дека пакетот со супстанции на 12 февруари бил испорачан во палатата „Сент Џејмс“, каде…

Каменос: Ќе направам се за да не се даде името Македонија

Коалицискиот партнер во грчката влада, министер за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос, вели дека не се согласува со тоа како владата го води прашањето со името и ќе направи сѐ за да не се даде терминот Македонија. Како што…

Јужна Кореја за сестрата на севернокорејскиот лидер потроши 223.250 долари

(МИА) - Тридневната посета на Ким Јо-џонг сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја ја чини 240 милиони вони (околу 223.250 долари), изјави неименуван претставник на…

Над 100 девојки исчезнаа по напад на Боко харам во Нигерија

Како резулт од напад на терористичката група Боко харам врз училиште во североисточна Нигерија изчезнаа 111 девојки, соопшти локалната полиција, која истовремено изрази страв дека ситуацијата би можела да значи повторување на масовните…

Според „Раша тудеј“, Меркел се сретнала со македонскиот претседател Зоран Заев

Каналот на „Раша тудеј“ на германски јазик на „Јутјуб“ ја пренесуваше прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел што се одржа вчера во Берлин. Најпрво под видеото стоеше „Во живо: Прес-конференција…

(Видео) Хорор пред американската амбасада: Маж фрли граната врз амбасадата во Подгорица,…

„Нападот се случи кратко по полноќ“, објави владата на Црна Гора на Твитер. Во првото официјално соопштение за нападот се додава дека непознат човек изврши самоубиство со експлозивна направа, а дека пред тоа фрлил експлозивна направа во…

Автобус падна во бездна, најмалку 44 мртви во големата трагедија што се случи во Перу

Во јужен Перу од патот излета двокатен автобус, кој падна во длабока бездна. Во несреќата загинаа најмалку 44 лица, соопшти перуанската полиција. Полицијата додаде дека во несреќата повреди добиле 20 лица, но напомена дека не е познат…

Марија и Анастасија заминаа во смрт: Малолетните полусестри најдени на тротоар откако…

Руската полиција покренала голема истрага за смртта на две полусестри, за кои постојат сомневања дека скокнале од десеткатница, а постојат индиции дека станува збор за последици од злогласната игра „Син кит“. Имено, Мариа Виноградова…

Бројот на болни деца двојно се намалил по затворањето на „Југохром“, објави „Екогерила“

Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот на болни деца бил 31,446, во 2017 бројот се намалил на 18 578, објави…

Во Сирија за три дена загинале над 250 цивили, меѓу нив и 60 дeца

Сириската војска денеска продолжи со своите жестоки напади врз енклавата на бунтовниците во Источна Гута во близина на Дамаск, при што загинаа уште пет лица, а беа повредени повеќе од 200. Сириската армија од воздух бомбардира делови од…

Турција со закана до силите на Асад: Не влегувајте во Африн зашто ќе станете цел

Турција не е во директни преговари со сириските власти, но, сепак, предупредува дека доколку сириските сили влезат во северозападниот регион Африн со цел да ѝ помогнат на курдската милиција, ќе се соочат со сериозни последици и ќе се…

ТАСС: ЕУ се согласи за продолжување на санкциите против руските граѓани и компании

Амбасадорите на 28 земји од Европската Унија се согласија да ги продолжат рестриктивните мерки против 150 граѓани и 38 компании од Руската Федерација за половина година, дознава руската новинска агенција TACC. „Денеска, амбасадорите на…

Лавров пристигна во посета на Белград

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, пристигна во посета на Белград. Лавров на аеродромот „Никола Тесла“ беше пречекан од неговиот српски колега Ивица Дачиќ по што замина на средба со претседателот на…

Незапамтена катастрофа: Град со големина на тениско топче ги убиваше животните и ги…

Незапамтена природна непогода ја зафати Сирија, паѓаше град со големина на тениско топче. Автомобилите се целосно уништени, од посевите не остана речиси ништо, а најстрашното е тоа што градот ги убиваше и животните. За среќа нема…

Со снимка ја најавиле својата смрт: Малолетни полусестри скокнале од десеткатница

Руската полиција покренала голема истрага за смртта на две полусестри, за кои постојат сомневања дека скокнале од десеткатница, а постојат индиции дека станува збор за последици од злогласната игра „Син кит“. Имено, Мариа Виноградова…

ГРЕТА : Напредок во законодавството и праксата, да се намалат ризиците за децата и…

(МИА) - Експертската група на Советот на Европа за борба против трговијата со луѓе (ГРЕТА) во својот најнов извештај објавен денеска го проценува развојот во Република Македонија по објавувањето на првиот извештај во јуни 2014 година и…

Истанбулска компанија работи на својот прв самоуправувачки автомобил

(МИА) - Компанија АВЛ, чие седиште е во Истанбул, има намера до 2020 да почне со тестирања на својот прв автомобил без возач, објави весникот „Дејли сабах". На новото хибридно возило работат турски инженери, а директорот на компанијата,…