Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Меркел и италијанскиот премиер го надминаа недоразбирањето околу мигрантите

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека германската канцеларка, Ангела Меркел, му рекла оти дошло до недоразбирање во врска со нацрт-изјавата на ЕУ за имиграцијата. Тој најави дека нацртот ќе биде повлечен. Конте се закани…

За време на Г-7 самитот Трамп ѝ фрлил бонбони на Меркел: Еве ти Ангела…

Американскиот претседател, Доналд Трамп, фрлил неколку бонбони кон канцеларката Ангела Меркел за време на самитот на големата седумка во Канада. Ова за телевизијата Си-би-ес го соопштил политичкиот аналитичар, Јен Бремер, а го пренесува…

Лидерот на владејачката партија во Романија осуден на три и пол години затвор

Романскиот Врховен суд го осуди лидерот на Социјалдемократската партија, Ливиу Драгнеа, на три и пол години затвор поради злоупотреба на власта. Драгнеа, кој се смета за најмоќна политичка фигура во земјата, се очекува да поднесе жалба…

Се уништуваат четири локации за нуклеарни тестирања во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е започнато уништувањето на четири големи локации за вршење нуклеарни тестирања во Северна Кореја. „Тие престанаа да тестираат ракети, вклучително и балистички. Тие го уништуваат нивниот…

ОН: Над 1.000 мигранти годинава настрадале во Средоземното море

Повеќе од 200 мигранти се удавиле за два дена во централниот дел на Средоземното море, со што бројот на оние кои што од почетокот на годинава настрадале на главната мигрантска рута меѓу Африка и ЕУ се зголеми на повеќе од 1.000 лица,…

Евакуирана железничка станица во Лондон, маж се заканувал со бомба

Во Лондон утрово била евакуирана железничка станица источно од Трафалгар, поради човек кој стоел на шините и тврдел дека има бомба. Агенцијата „Ројтерс“ објави дека евакуирана била лондонската станица „Чериг крос“. Според најновите…

Доаѓа нов радар: Полицијата нема да мери само брзина, обратете внимание и на ова нешто

Американската компанија „ComSonics“ од Вирџинија направила уред кој изгледа како класичен радар за брзина, но тој уред отчитува фреквенции на испраќање СМС пораки, пренос на податоци и разговор на мобилен телефон. Пишувањето и…

Болеста на високиот функционер не е последица на политички пресметки, тврдат од неговата…

Полската вицепремиерка, Беата Шидло, ги негираше гласините дека болеста на Јарослав Качински е предизвикана од внатрешни пресметки на највисоко политичко ниво. Шеесет и деветгодишниот Качински, лидерот на владејачката партија „Право и…

Протести низ цела Романија, на антикорупционерите им порачаа дека се „гнездо на крадци и…

Во неколку романски градови минатата ноќ имаше протести на кои беше побарано владата да ја гарантира независноста на судството. Околу 10.000 луѓе се придружија на протестот во Букурешт, а протести се одржаа во уште 10-тина градови, против…

Премиерката на Нов Зеланд стана прва светска лидерка која роди дете додека е на власт

Се породи премиерката на Нов Зеланд, Јацинда Ардерн со што стана прв светски лидер во изминатите 30 години кој имал дете додека е на власт. Веста дека родила девојче, таа ја објави на својот профил на Инстаграм. Нејзината ќерка се родила во…

Откриени илјада големи затајувачи на данок во Италија

Италијанската финансиска полиција објави дека идентификувала илјада големи затајувачи на данок кои ја оштетиле државата за 2,3 милијарди евра. Од јануари минатата година до мај, финансиската полиција успеала да врати повеќе од половина од…

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Американскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа го потпиша указот со кој се става крај на радвојувањето на семејствата мигранти кои незаконски пристигнуваат во САД преку границата со Мексико. „Никогаш не сум сакал семејствата да бидат…

Куфер полн со тарантули пронајден на германски аеродром

Дваесет и две живи тарантули биле пронајдени вчера во оставен куфер на аеродромот во Диселдорф, откри тамошната царинска служба. Кога бил пронајден сопственикот на куферот, 48-годишникот од градот Есен изјавил дека е одгледувач на…

Марихуана ќе може да се порачува и преку интернет: Со 52 гласа во парламентот изгласана…

Сенатот на канадскиот парламент изгласа легализација на марихуаната за рекреативни цели со закон што го регулира одгледувањето, дистрибуцијата и нејзината продажба. Законот за канабисот беше поддржан со 52 гласа „за“, а 29 гласаа против.…

Воз излета од шините во САД, се запалија вагоните со помфрит

На југозападниот дел од Индијана се случи железничка несреќа кога товарен воз излета од шините, а неколку вагони се запалија. Несреќата се случи на 240 километри југозападно од Индијанополис, а повередни нема. Од шините излетаа 23…

Силен ветер сруши зграда во Њујорк

Напуштена седмокатница делумно се сруши во Њујорк, удирајќи притоа и во неколку помали околни згради, соопшти градоначалникот, Роб Ролисон. Рушењето се случи за време на кратка бура, пришто повредена е една жена, чијшто долен дел од…

Дачиќ: Србија е подготвена да плати половина милион долари за средба со Трамп

Не го ставаме под сомнеж прашањето дали треба да се ангажира некој за да лобира за интересите на Србија во САД, изјави за „Политика“, шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, кој смета дека половина милион долари би биле доволни да се…

Лани регистриран рекорден број бегалци

Високиот комесаријат на Обединетите Нации за бегалците (УНХЦР) соопшти дека лани се регистрирани речиси 69 милиони луѓе кои биле насилно раселени поради војни и насилства во нивните земји. Во соопштението се наведува дека ова е рекорден…

Меркел и Макрон ќе разговараат за иднината на ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел и францускиот претседател, Емануел Макрон ќе се состанат денеска во Берлин, во очи самитот на Европската Унија што ќе се одржи следната недела, за да ги усогласат ставовите за иднината на ЕУ. Макрон…

Силно невреме беснееше во регионот: Град во рок од 20 минути направи “решето”

Лошото време и натаму го расипува летниот период, а им задава главоболки и на жителите во регионот. Силно невреме проследено со град, кое ги погоди лозничките села Јелав, Стража и Доњи Добриќ во Србија ги уништи скоро сите насади,…