Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Направи Сам

Не фрлајте пари на скапи плочки – еве како најевтино да ги обложите скалите!

Брзо и лесно средете ги своите степеници, кога ќе ја завршите работата скалите ќе заблескаат. Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и прескапо. Во зависнот од тоа со што сакате да ги обложите степениците, дрво,…

Пред да дојдат гостите, таа го става ова во собата и нејзината куќа мириса прекрасно

Употребата на освежувачи често е скапа, но и нездрава варијанта, поради присуството на вештачки мириси и хемикалии. Денес ви откриваме генијален трик, како во своите четири ѕида да уживате во пријатниот мирис, и тоа за малку пари и без…

Ако имате ПВЦ прозори овој трик мора да го знаете

ПВЦ столаријата е најчест избор, бидејќи лесно се инсталира, а и најдобро ја задржува температурата во домот. Но, при поставувањето мајсторите обично не ви кажуваат некои битни работи… Поентата е што во различни временски периоди…

Стаклените површини ќе блеснат, а огледалата веќе нема да се замаглуваат – ви треба…

Трик на искусните домаќинки: Средство кое спречува замаглување на прозорите и на стаклото му дава блескав сјај! Секоја домаќинка знае колку работа бара чистењето на стаклените површини. Колку и да се трудите, често се случува на стаклото…

Ставете неколку стапчиња во шишенце со маслиново и етерично масло – резултатот ќе ве…

Овој домашен освежувач на простории има две функции. Првата е да ги неутрализира непријатни мириси од просторите во кои поминувате време и да ослободи пријатна арома, а другата е да делува декоративно. Значи, ова двојно ќе влијае на…

Земала дрвена плоча и ставила лепило. Кога ќе го видите крајниот резултат, ќе посакате да…

Ако сте љубител на „направи сам“ проектите, тогаш сигурни сме дека и следното видео ќе ве воодушеви. Она што за многумина изгледа како неупотребливо, за некои луѓе е вистинско богатство и од него креираат многу интересни работи.…

Бојадисајте ги јајцата на здрав начин, затоа што боите се полни со хемикалии (Видео)

Бојадисајте ги јајцата на здрав начин, затоа што некои индустриски бои кои пробиваат низ јајцата се полни со хемикалии. „Бабина кујна“ во ова видео ќе ви покаже како да ги бојадисате јајцата на здрав начин. Состојки: јајца, лушпи од…

Домашно средство за чистење: Плочките и фугата во купатило ќе бидат како нови

Одлично, економично и безбедно средство за чистење фуга помеѓу плочките. Еве како да го направите! Состојки: 7 чаши вода (1,5 л), 1/2 чаша сода бикарбона, 1/3 сок од лимон (или 1 супена лажица лумонтус), 1/4 чаша алкохолен оцет Начин…

Изум кој го воодушеви светот: Заборавете на плочките, обложете ги скалите без мајстор

Нема потреба од плочки: Еве како едноставно и евтино да ги обложите скалите! Брзо и лесно средете ги своите степеници, кога ќе ја завршите работата скалите ќе заблескаат. Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и…

Без пари и кршење: Два начини да ги извлечете клучевите од заклучен автомобил

Без пари и кршење: Два начини да ги извлечете клучевите од заклучен автомобил Ноќен кошмар за секој возач е кога автомобилот ќе му се заклучи, а клучот останува внатре. Сепак, важно е да знаете дека нема причина за паника бидејќи…

Направил малтер во пластична кофа, а потоа во него забил дрво. Крајниот резултат?…

Направил малтер во пластична кофа, а потоа во него забил дрво. Крајниот резултат? Генијално (Видео) Екипа од Јутјуб каналот „Cleverly“ во своето видео ќе ви покаже како без мака и без голем трошок да направите масичка или столче. Сè…

Го направила овој домашен спреј за чистење рерна и вели дека веќе никогаш нема да купи…

„Никогаш во животот веќе нема да купам никакво средство за чистење“, вели воодушевена домаќинка која на Фејсбук го споделила својот рецепт за чистење рерна. Состојки: 1/4 шолја детергент за садови, 1/2 шолја сок од лимон, 1 шолја оцет, 1…

Генијално: Фантастични трикови кои од вас ќе направат магионичар во домашните работи

Фантастични трикови кои од вас ќе направат магионичар во домашните работи! Колку пати сте се нашле во ситуација да треба нешто да направите во куќата, а немате потребен алат за тоа. Сите сме биле во такви ситуации многу пати, па или…

Сакала да ги фрли старите тепсии, но соседката и рекла да ги исчисти со оваа домашна смеса…

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот. Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе. Сепак, дури и ако купите нови, по некое време ќе се…

Направете сами спреј за брзо одмрзнување на стаклата на автомобилот

Одмрзнувањето на стаклата на автомобилот за многумина е задолжителна подготовка за возење во зимските месеци. За да не губите време во чистење на мразот со разни направи, ви донесуваме едноставен рецепт за средство со кое ледот ќе се…

Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид

Хемиските средства за чистење се штетни по нашето здравје, а освен тоа се многу скапи. Затоа, сè повеќе се враќаме на природните средства, кои освен што не се ризични по човечкиот организам, се и евтини. Веќе пишувавме за некои…

Додајте сода бикарбона кога варите јајца – поради оваа генијална причина

За секој проблем постои решение – велат многумина. И навистина е така, барем кога варените јајца се во прашање. Се работи за фантастичен трик кој ќе ви го олесни животот! Стручњаците велат дека јајцата стари помеѓу 7 и 10 дена се…

Никој не знаел зошто нејзината куќа секогаш мириса убаво. Кога им кажала, останале без…

Прикријте го непријатниот мирис со помош на освежувач на воздух кој можете да го направите сами дома, и што е најважно, без штетни хемикалии. Ова е еден евтин и едноставен начин да го освежите воздухот во вашиот дом. Кога ќе видите колку…

Трик злато вреден: Поправете ја напукнатата шофершајбна без пари!

Шофершајбните на автомобилите се многу осетливи и често знаат да напукнат. Свесни сме дека поправката може да биде многу скапа, но постои и многу поевтино решение! Ви донесуваме едноставно и ефикасно решение, а нема да потрошите куп…

Истурил вода врз сијалица, а она што го добил ќе ве натера да го направите истото

Мислите дека обична сијалица може да се користи само за осветлување? Се лажете, таа може да се користи и во многу други случаи, а ние ќе ви покажеме како. Погледнете 5 начини како може да се искористи сијалица. Навистина е неверојатно...…