Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Жителите на Аеродром годишните даночни пријави ќе може да ги поднесуваат во Општината

Управата за јавни приходи (УЈП) во периодот од 26 февруари до 16 март, ќе врши прием на годишните даночни пријави за 2017 година во просториите на Општина Аеродром. Од општина Аеродром информираат дека УЈП обезбедила просторија во…

Кучиња скитници од други места се оставаат во Кавадарци

(МИА) - Кучиња скитници од други места се оставаат во Кавадарци, вели за МИА Роберто Паризов, претседател на регионалното еколошко друштво “Еко-живот” од овој град. - Имаме информација дека при нелегалниот “увоз” на кучиња од други…

Во понеделник делови на општина Аеродром без струја

„ЕВН Македонија“ известува заради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија во понеделник ќе останат корисниците од улицата Горноврановска во општина Аеродром во периодот од 8:30 до 15 часот, а во…

Градоначалникот Коцевски најави две нови јавни претпријатија во Велес, за гас и паркинзи

(МИА) - На денешната прес-конференција градоначалникот на Велес Аце Коцевски најави формирање две нови јавни претпријатија - ЈП „Велес-гас “ што ќе го води процесот на гасификација и ЈП „Велес паркинг“ кое треба да го реши проблемот со  …

Презентација на програма за развивање јавно-приватна соработка на компаниите од Гази Баба

(МИА) - Општина Гази Баба, Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС) и германската организација за меѓународна соработка-ГИЗ преку Отворен регионален фонд за модернизација на општински услуги денеска …

Општина Карпош ќе ангажира патроли да ги чуваат игралиштата и плоштадите

Посебни патроли во општината Карпош за поголема безбедност на граѓаните најави денеска градоначалникот Стефан Богоев. Тој денеска ја оствари првата работна средба со новиот командир на Полициската станица Карпош, Владо Симјановски. На…

Проектни тимови од Гевгелија и Банско ги анализираа досегашните заеднички активности

(МИА) - Претставници на проектните тимови од општините Гевгелија и Банско на дводневната средба по направените анализи за досегашните и идните заеднички активности, констатираа дека изведбените работи околу уредувањето на излетничкото место…

Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани, со намера да се обезбеди рамномерен развој на сите урбани заедници. За ова денеска…

Град Скопје: Ќе реконструираме над 48.000 квадратни метри зеленило

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Паркови и зеленило“ ги продолжуваат активностите за зазеленување на градот и деновиве подигаат и реконструираат повеќе зелени површини на 14 локации. Од Градот имформираат дека на булеварот Видое Смилевски…

Општина Гостивар ќе интервенира за да се спречи лизгањето на земјиштето во Речане

(МИА) - Последиците од лизагањето на земјиштето кое се појави во гостиварското село Речане наскоро ќе се санираат, а ќе бидат извршени поправки и на локалниот пат, информира општина Гостивар. Градоначалникот Арбен Таравари со…

Зголемен бројот на сообраќајни незгоди во Кратово

(МИА) – Бројот на сообраќајните незгоди на подрачјето на општина Кратово во текот на вторите шест месеци од минатата година е во пораст за 63 отсто, споредено со истиот период во 2016 година, се наведува во Информацијата за безбедносна…

Отчет на Јанчев за првите 100 дена од градоначалничкиот мандат

(МИА) - Сообраќајни решенија и зафати од областа на спортот, мерни станици и прочистувачи за воздух во градинките, активности за децата со аутизам, програма за решавање на проблемот со кучињата скитници, подобра хигиена, зголемена комунална…

Центар Жупа и Маврово и Ростуше заедно по инвестици на иселениците во Турција

(МИА) - Локалните власти на општините Центар Жупа и Маврово и Ростуше договорија зеднички активности за привлекување инвестиции на иселениците од овој крај, кои живеат во Република Турција. Ова, како што изјави за МИА Фехми…

ЈЗУ Здравствен Дом-Битола од денес се именува „Д-р Хаим Абраванел“

(МИА) - Министерството за здравство, Амбасадата на државата Израел и општина Битола, со свечена церемонија го промовираа именувањето на ЈЗУ Здравствен Дом-Битола во ЈЗУ „Д-р Хаим Абраванел“-Битола. Според заменик министерот за здравство…

Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе започне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како „Job Shadowing“. По тој повод, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, денеска се сретна со…

Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината информираат дека се работи за креирање структурирани и транспарентни…

Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за…

Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги изнесат старите апарати за домаќинство и мебелот и да ги остават пред влезовите на…

Без струја утре делови од општините Сарај и Петровец

(МИА) - Без електрична енергија утре од 9 до 15 часот ќе бидат корисниците од подулица 20 во селото Сарај во општина Сарај. Од 08:30 до 10 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од индустриската зона Ќојлија и фирмите…

Нов водоводен и канализациски крак во општина Богданци

(МИА) - Во месноста наречена Горно село во Богданци денеска завршија теренските работи за инсталирање нов канализациски и водоводен крак во должина од 300 метри, соопшти јавното претпријатие „Комунална чистота“ чии екипи беа ангажирани во…

Штип бара пари за реализација на два проекти во руралните средини

- Општина Штип ќе аплицира до Министерството за локална самоуправа, преку Бирото за рамномерен регионален развој за реализација на два проекти во руралните средини. Лазар Соколов од Одделението за Локален економски развој во Општина Штип…