Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Зголемен бројот на сообраќајни незгоди во Кратово

(МИА) – Бројот на сообраќајните незгоди на подрачјето на општина Кратово во текот на вторите шест месеци од минатата година е во пораст за 63 отсто, споредено со истиот период во 2016 година, се наведува во Информацијата за безбедносна…

Отчет на Јанчев за првите 100 дена од градоначалничкиот мандат

(МИА) - Сообраќајни решенија и зафати од областа на спортот, мерни станици и прочистувачи за воздух во градинките, активности за децата со аутизам, програма за решавање на проблемот со кучињата скитници, подобра хигиена, зголемена комунална…

Центар Жупа и Маврово и Ростуше заедно по инвестици на иселениците во Турција

(МИА) - Локалните власти на општините Центар Жупа и Маврово и Ростуше договорија зеднички активности за привлекување инвестиции на иселениците од овој крај, кои живеат во Република Турција. Ова, како што изјави за МИА Фехми…

ЈЗУ Здравствен Дом-Битола од денес се именува „Д-р Хаим Абраванел“

(МИА) - Министерството за здравство, Амбасадата на државата Израел и општина Битола, со свечена церемонија го промовираа именувањето на ЈЗУ Здравствен Дом-Битола во ЈЗУ „Д-р Хаим Абраванел“-Битола. Според заменик министерот за здравство…

Карпош ќе им помага на младите да изберат кој факултет ќе го запишат

Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе започне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како „Job Shadowing“. По тој повод, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, денеска се сретна со…

Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината информираат дека се работи за креирање структурирани и транспарентни…

Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за…

Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги изнесат старите апарати за домаќинство и мебелот и да ги остават пред влезовите на…

Без струја утре делови од општините Сарај и Петровец

(МИА) - Без електрична енергија утре од 9 до 15 часот ќе бидат корисниците од подулица 20 во селото Сарај во општина Сарај. Од 08:30 до 10 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од индустриската зона Ќојлија и фирмите…

Нов водоводен и канализациски крак во општина Богданци

(МИА) - Во месноста наречена Горно село во Богданци денеска завршија теренските работи за инсталирање нов канализациски и водоводен крак во должина од 300 метри, соопшти јавното претпријатие „Комунална чистота“ чии екипи беа ангажирани во…

Штип бара пари за реализација на два проекти во руралните средини

- Општина Штип ќе аплицира до Министерството за локална самоуправа, преку Бирото за рамномерен регионален развој за реализација на два проекти во руралните средини. Лазар Соколов од Одделението за Локален економски развој во Општина Штип…

Отчет на градоначалничката на Македонска Каменица за првите 100 дена од мандатот

(МИА) - Општина Македонска Каменица исплатила 30 милиони денари долгови за изградбата на патиштата до Сарафско и Мечкарско Маало во село Саса, за маалата Ќосевци и Дулѓерци во село Дулица, за изградбата на дел од патот до Стамболиско Маало…

Натка и Орце Спасови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

(МИА) - Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица. - Со…

Згради и куќи чадат како фабрики во Кавадарци

(МИА) - Згради и куќи чадат како фабрики во Кавадарци. Екологистите од градот, кој и оваа зима е меѓу најзагадените во државата, велат дека несовесноста ги труе кавадарчани. Тие се сомневаат дека многу од семејствата за топлење на своите…

Штип ќе исплати 832.635 денари на партии и на независни советнички листи за локалните…

(МИА) - Општина Штип на политичките партии и на независните советнички листи и кандидати за градоначалници, кои учествуваа во локалните избори ќе им исплати вкупно 832.635 денари. Трајче Цветков од Одделението за финансии во Општина Штип…

Општина Делчево со јавен повик ќе дели средства за спорстки клубови и здруженија

Прв пат преку јавен повик општина Делчево ќе ги доделува општинските пари на спортски клубови и здруженија и на граѓански организации од градот. Ова е предвидено во новиот Правилник за условите, начинот и постапката за доделување финансиска…

Кавадарци ги раскинува договорите за јавно приватно партнерство за осветлување и паркирање

(МИА) - Одлуки за согласност за спогодбено раскинување на договорот за јавно приватно партнерство за одржување на јавно осветлување и отпочнување постапка за престанок на договорот за јавно приватно партнерство за давање услуги на…

Обезбедени средства за физибилити студија за пречистителна станица во Виница

(МИА) - Општина Виница обезбеди 150 илјади швајцарски франци како грант за изработка на физибилити студија за пречистителна станица за отпадни води. Средствата ги обезбеди Швајцарската агенција за развој и инвестиции, а студијата треба…

Два пати се гради и два пати се урива ѕид во кавадаречко Дреново

2018 (МИА) - Два пати се гради и два пати се урива ѕид во кавадаречко Дреново, истакнаа жители на селото. Според Ѓеле Стојанов, потпорниот ѕид се урива поради неквалитетна градба. - Потпорниот ѕид меѓу другото требаше да го разубави…

Охридските угостители в понеделник ќе може да дадат забелешки по предлог-програмата за…

Претставници на општина Охрид и на угостителите од градот в понеделник ќе одржат работен состанок на кој ќе се расправа по однос предлог-одлуката за утврдување на висината на надоместокот за поставување урбана опрема во градот за тековната…

Автобусот со број 50 од утре повторно ќе застанува во ГТЦ

Автобуската станица во Градскиот трговски центар од утре повторно ќе функционира. Десет украински автобуси со број 50 на ЈПС ќе застануваат на оваа автобуска станица. Како што информираат од Градот, автобуската линија со број 50 со назив…