23.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Русија го нападна североисточниот регион со ракети; Украина: Ги соборивме сите шест дрона

Едно лице е повредено во ракетен напад врз североисточниот украински регион Суми, соопштија регионалните власти.

Украинската воздушна одбрана соопшти дека ги соборила сите шест беспилотни летала лансирани од Русија над четири украински региони.

Регионалниот гувернер на Миколаив изјави дека остатоците од дронот предизвикале пожар на отворен простор, кој во меѓувреме е изгаснат, а пренесе дека нема жртви.

Властите во западните региони на регионите Лавов, Ивано-Франковск и Хмелницки не пријавија жртви или оштетувања на цивилната инфраструктура./Извор:Makfax