26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
РЕГИОН

Пронајдени три тела во Сараево – постариот ги убил помалиот брат и снаата, па фрлил бомба

Телата на три лица се пронајдени во приватна куќа во Сараево по интервенција на пожарникарите кои пристигнале таму поради пожар, а станува збор за смртни случаи поврзани со семејна расправија.

Пожарникарите интервенирале во четвртокот вечерта по дојава за експлозија и пожар во куќа во населбата Широкача, во стариот дел на градот и таму ги пронашле телата на двајца мажи и една жена.

„Можеме да потврдиме дека во куќата се пронајдени три тела“, рече Азра Бавчиќ, портпарол на жупаниското обвинителство во Сараево.

Според информациите со кои располагаат во петокот наутро, а ги пренесоа тамошните медиуми, оваа трагедија е резултат на пресметка на двајца браќа, по меѓусебните конфликти кои траеле со месеци, на што посведочиле и соседите.

Претпоставките се дека постариот брат ги убил помалиот брат и неговата сопруга во четвртокот вечерта, а потоа ја запалил куќата.

„Алмир Чесир дојде со пиштол и прво испука пет-шест куршуми за да ги исплаши. Првин ја рани во нога жената. Потоа фрли бомба и се’ запали. Соседите веднаш ја повикале полицијата поради пукањето“, изјави чичкото Касим Чесир

Телата кои беа пронајдени по гаснењето на пожарот се целосно изгорени. Во тек е истрага за утврдување на сите околности на оваа трагедија./Извор:Makfax