18.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

ИДФ погоди 35 цели низ Газа, командантот на групата Хамас загина во борбите

Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека нејзините воздушни сили погодиле 35 цели низ Појасот Газа, додека групата Хамас соопшти дека еден од нивните команданти, Мухамед Џабер Абдо, бил убиен на Западниот Брег во битка со ИД.

Меѓу целите што ги погоди ИДФ беа складишта за оружје на Хамас, места за лансирање ракети, снајперски позиции и „ќелии на терористички оперативци“, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во исто време Хамас објави дека еден од командантите на таа милитантна група е убиен во битка со ИДФ заедно со тројца оперативци во село во близина на градот Рамала./Извор:Makfax