18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Температурите ќе зближат до 37°C, пеколните температури доаѓаат – Метеоцентар со детална прогноза за следните денови

Во следните денови времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Температурата ќе биде во постепен пораст, а особено топло се очекува од почетокот на следната седмица.

Прогноза за 09.06.2024
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 36°C

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Попладне ќе има ретка појава на локален пороен дожд и грмежи. UV=8

Прогноза за 10.06.2024
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 29°C до 36°C

Сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. UV=8

Прогноза за 11.06.2024
Минимална температура: 13°C до 21°C
Максимална температура: 30°C до 37°C

Сончево и топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од југозападен правец. UV=8