34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Сирија: Училишен автобус излетал од патот, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица се удавија, а 20 се повредени, од кои повеќето деца, кога училишен автобус излетал од патот и паднал во реката Оронт во северозападна Сирија, јавува ABC News.

Несреќата се случила во близина на градот Даркуш, западно од градот Идлиб, кога автобусот паднал во реката Оронтес.

Спасувачките екипи бараа преживеани на карпите и во реката околу шест часа, додаваат тие.

Засега не е јасно поради што автобусот излетал од патот.

Ахмад Гандур, лекар во болницата во Даркуш, која ги прими жртвите, рече дека учениците и наставниците во автобусот се од училиштето за деца без родители.