18.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Макрон: Украина е овластена да ја нападне Русија со француско оружје

Францускиот претседател Емануел Макрон (Емануел Макрон) за француските медиуми изјави дека на украинската армија и е дозволено да изврши напади врз Русија со француско оружје.

– Им порачуваме на Украинците дека не им дозволуваме да користат оружје за напади врз цивилното население, туку да ја неутрализираат точката од која се нападнати, да, тие можат да го направат тоа – рече Макрон.

Тој рече дека Франција не сака конфликтот да ескалира, но дека е посветена на постигнување мир во Украина, но не по цена на капитулацијата на Киев.

– Не треба да се постигне мирно решение по цена на капитулацијата на Украина. Мирот мора да се склучи врз основа на преговори – изјави тој.

Тој посочи дека Париз има намера да ја координира испораката на борбените авиони Мираж 2000-5.

Освен тоа, Макрон најави дека Франција има намера да обучи 4.500 украински војници и да ги вооружи, за таа цел тие ќе испратат инструктори во Украина.