13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

УНИЦЕФ: 90 отсто од децата во Појасот Газа немаат доволно храна за здрав развој

УНИЦЕФ соопшти дека девет од десет деца во Газа не можат да јадат доволно хранливи материи од групите на храна за да го обезбедат нивниот здрав раст и развој.

– Во Појасот Газа, повеќемесечните насилства и ограничувањата за испорака на хуманитарна помош ги урнаа прехранбените и здравствените системи, што резултираше со катастрофални последици за децата и нивните семејства – соопшти УНИЦЕФ.

Тие објаснуваат дека пет групи на податоци собрани помеѓу декември 2023 и април 2024 година покажале дека 9 од 10 деца во Појасот Газа, кој е под израелска офанзива од октомври минатата година, се сериозно несигурни во храната, што значи дека преживуваат со не повеќе од две групи на храна дневно.

– Ова е доказ за страшното влијание што овој конфликт и ограничувањето на помошта го имаат врз способноста на семејствата да ги задоволат потребите за храна на децата, како и брзината со која оваа ситуација ги изложува децата на ризик од неухранетост опасна по живот – предупредува УНИЦЕФ.

Израелските власти велат дека не ја ограничуваат хуманитарната помош за цивилите во Газа и ги обвинуваат Обединетите нации за бавната испорака, додавајќи дека нивните операции се неефикасни.

Но, бидејќи зоните на глад се појавуваат во Газа, каде што некои деца умираат од неисхранетост и дехидрација, дури и најверните сојузници на Израел го засилија притисокот врз Израел да направи повеќе за да дозволи испорака на храна.

За да се исполни минималната разновидност во исхраната за здрав развој, децата мора да консумираат храна од најмалку пет од осумте групи на храна дефинирани со резултатот за нутритивна разновидност што го користат УНИЦЕФ и Светската здравствена организација (СЗО).

Тие вклучуваат мајчино млеко, јајца, млечни производи и месо, живина и риба, меѓу другите групи.

УНИЦЕФ соопшти дека на глобално ниво, 27 отсто од децата во раното детство живеат во сериозен недостиг на храна погодна за децата, што е 181 милион деца на возраст под 5 години.

Копнената и воздушната кампања на Израел започна кога Хамас го нападна јужниот дел на Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе, а земајќи уште 253 заложници, според израелските податоци.

Во офанзивата загинаа повеќе од 36.500 луѓе во Газа, според здравствените власти во енклавата управувана од Хамас.