18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето?

Времето денес (03.06.2024 год.): Променливо облачно време со локална појава на пороен дожд и грмежи, а наместа процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (поголема количина за кратко време), силен ветер и изолирана појава на град. Денес ќе дува и засилен ветер од јужен правец особено во Пелагонија и во североисточниот дел од земјата. Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 34 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
T= 31 °C, P= 980 hPa, U= 52 %, V= 5 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)