18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Пушки и рачна бомба од времето на Балканските војни пронајдени во Битолско

Вчера во 13.00 часот во СВР Битола било пријавено дека во објектот на новиот објект на Противпожарната единица, лоциран во Старата касарна, биле пронајдени 32 пушки и една рачна бомба со потекло од Балканските војни.

Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Битола безбедно ги подигнал пушките и бомбата за понатамошна постапка./Извор:Makfax