25.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.СВЕТ

Путин – Си Џинпинг: Тајни зделки за оружје и неуспешни договори – што навистина е договорено и што значи тоа за иднината

Михаил Ходорковски, руски дисидент, опозициски лидер, реформатор, поранешен политички затвореник (2003–2013), со децениско искуство во спротивставување на режимот на Путин, преку серија објави на социјалната мрежа Х објаснува како течела посетата на рускиот лидер на Кина, што точно е договорено и што ќе значи тоа за иднината.

Путин го донесе целиот свој близок круг, вклучувајќи ги сегашните и поранешните министри за одбрана Белоусов и Шојгу, министерот за надворешни работи Лавров и истакнатите пријатели капиталисти како Сечин, Тимченко и Дерипаска. Делегацијата беше толку обемна што стана тема за хумор во Русија – со сите надвор од земјата, луѓето се шегуваа за леснотијата на преземање државен удар.

Путин и Си се вклучија во 2,5-часовни разговори, покривајќи различни теми, вклучувајќи ја и војната во Украина и потенцијалната улога на Кина како посредник. Сепак, Си покажа мала склоност да изврши притисок врз Путин да стави крај на инвазијата.

И покрај тоа што, наводно, биле потпишани десетина договори со Пекинг, тие биле од мало значење – на пример, Русија се согласила да и’ испорача на Кина артичоки и говедско месо, но не беа објавени големи откритија.

Не се најде решение за прашањето за прекугранични трансакции. Поради американските санкции, кинеските банки отфрлија околу 80% од плаќањата од Русија од крајот на март.

Исто така, немаше напредок во однос на гасоводот „Моќта на Сибир 2“, кој некогаш режимот на Путин го сметаше за мајсторски удар за ослободување на Русија од нејзината зависност од европскиот пазар.

Сепак, она што беше објавено е помалку важно од она што не беше. Според британските разузнавачи, Кина се согласила да му обезбеди на Путин оружје за употреба против Украина. Овој развој се надоврзува на партнерството „без ограничувања“ што Си и Путин го прогласија во 2022 година, што ја постави сцената за инвазијата во Украина. Путин веројатно ја имал на ум оваа декларација кога ја објавил целосната инвазија неколку дена подоцна.

Кина беше клучна во одржувањето на воените напори на Путин и поткопувањето на ефективноста на западните санкции и бојкоти, при што поддршката на Пекинг продолжува да расте. И покрај тоа што тврди дека нема да вооружува ниту една страна од војната и ги прекорува западните сојузници на Украина за обезбедување оружје и „го разгорува пламенот на конфликтот“, Кина го поттикнува нападот на Путин со технологии за „двојна употреба“.

Трговијата меѓу двете земји достигна 240 милијарди долари минатата година и веќе порасна за речиси 5 отсто до крајот на минатиот месец. Добитникот е јасен: Кина сочинува една третина од руската трговија, додека Русија сочинува само 4% од кинеската.

Ако Си сега одлучи да го снабдува Путин со оружје, тоа ја носи соработката многу подалеку. Овој развој на настаните треба да го поттикне Западот да престане да ја тера Украина да се бори со едната рака врзана зад грб и да ја обезбеди сета потребна поддршка за да постигне сериозни успеси на бојното поле.

Кинеското снабдување со оружје за Русија ја елиминира секоја надеж Русија да ја исцрпи својата економија и залихите и да биде принудена да се повлече – доволни ќе бидат само сериозните успеси на Украина на бојното поле.

Ако му дозволиме на Путин да напредува и да заземе повеќе територии во Украина, испраќа јасна порака до диктаторите ширум светот: можеби ќе се исправи, дека границите може да се прекројат со сила. Тоа поставува неверојатно ризичен преседан што демократиите не треба да дозволат да се случи, предупредува Ходорковски на Х.

Драган Мишев

Извор: Civilmedia.mk