21.8 C
Скопје
21. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Каде најмногу напаѓаат ајкулите

Флорида е прогласена за светска престолнина на нападите на ајкули во светот – на врвот на листата по бројот на неиспровоцирани каснувања во 2023 година.

Според Меѓународната база на податоци за напади од ајкула објавена од Музејот на Флорида, имало 351 неиспровоциран напад на ајкули во областа Волузија од 1882 година по што следувале 159 во Бровард и 83 во Палм Бич.

Извештајот од базата на податоци за напад на ајкула за 2023 година вели дека Флорида имала најмногу неиспровоцирани каснувања во САД минатата година со 16, што значи дека државата претставува 44 отсто од сите каснувања во САД и 23 отсто од неиспровоцираните каснувања пријавени во светот.

Сепак, се вели во извештајот: „Ова е сè уште пониско од последниот петгодишен годишен просек на Флорида“. По Флорида, следуваат осум каснувања од ајкула, кои се случија на Хаваите во 2023 година, од кои едното беше фатално. Следен е Њујорк со четири каснувања, а потоа Калифорнија со две, од кои едно било фатално.

Северна Каролина забележала три каснувања од ајкула во 2023 година, Јужна Каролина две и Њу Џерси едно.

Од 16 каснувања пријавени во Флорида, осум биле во округот Волузија.

Во извештајот се наведува дека вкупниот број неиспровоцирани каснувања од ајкула на глобално ниво бил малку поголем од просекот минатата година.

Севкупно, САД беа на прво место по што следува Австралија со 15 каснувања од ајкула, од кои четири беа фатални. Според извештајот од 2023 година, исто така забележано е дека 42 отсто од жртвите од нападот на ајкулата сурфале или се занимавале со спортување во времето на нападот.

Кога ги каснала ајкула, 39 проценти пливале, 13 проценти нуркале, а активностите за шест проценти од жртвите на каснување биле наведени како „други“./Извор:Makfax