13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Британец добил џекпот од 10,2 милиони фунти и го поделил со своите соседи

Ветеран од британската армија и поранешен полицаец доби џекпот од 10,2 милиони фунти на поштенската лотарија, кој го подели со своите соседи во населбата во која живее.

Дејвид од градот Бриџ Ерне, во округот Першир, на југозападниот дел на Шкотска, татко на две деца, на 27 април на поштенската лотарија успеал да освои 10,2 милиони фунти и, како што објави таблоидот „Сан“, добивката ја подели со 10 соседи во своето маало.

Британските медиуми објавија дека џекпотот од 10,2 милиони фунти е најголемата награда досега освоена во наградна игра во Шкотска.

Другите двајца најдобри победници во ждрепката на 27 април освоија по 680.000 фунти, а осум играчи освоија по 340.000 фунти.

„Не знам како се чувствувам. Малку сум шокиран. Мислев дека 15.000 фунти или дури 5.000 фунти ќе бидат многу, но сега сум апсолутно зачуден“, рекол Дејвид додека неговите соседи гласно го прославувале џекпотот./Извор:Makfax