34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Flickr/2.0
СВЕТ

Туск: Полска нема да штеди средства за зајакнување на границата со Белорусија

Полскиот премиер Доналд Туск на границата со Белорусија изјави дека е започнато зајакнувањето и утврдувањето на полската граница, за што неговата земја нема да штеди пари и дека самата Унија ќе мора да инвестира во безбедноста на таа источна граница со Европска унија.

„Нема сомнеж за се поагресивните намери на Белорусија кон Полска. Преземаме чекори за зајакнување на границата поради зголемениот притисок од режимот на Александар Лукашенко и зголемените закани од војната поради руската агресија во Украина. Започнавме интензивна работа на утврдување на целата граница на Полска на исток“, изјави Туск во пограничниот град Каракула, пренесува „Н1“.

Претходно оваа недела, полскиот министер за одбрана Владислав Кошњак-Камиш рече дека земјата треба да има план за изградба на систем на ровови и бункери на источната граница.

Полскиот премиер по разговорот со командантите на граничната стража, армијата и полицијата на границата со Белорусија, рече дека Европа ќе мора да инвестира во својата надворешна граница во Полска бидејќи тоа е и инвестиција во европската безбедност.

„Нема ограничување на средствата кога станува збор за безбедноста на Полска. Како што рековме дека нема да штедиме на оружје и армиска опрема, сакам да кажам и дека нема да заштедиме на безбедноста на границите, не само кога станува збор за инфраструктурата, туку и за опремата за секој војник“, рече Туск.

Полскиот премиер предупреди дека се засилува притисокот на илегалната миграција од Белорусија, која како дел од хибридната војна против Полска ја организира режимот на соседна Белорусија.

„Се зголемуваат обидите за илегално преминување на границата, како што очекувавме“, рече Туск.

Тој го изрази и своето разбирање за хуманитарните организации „кои им помагаат на бегалците да ја надминат оградата на границата со Белорусија“ и да влезат во Полска затоа што, како што рече, оваа злоупотреба на несреќата на луѓето и организирањето илегална миграција од Белорусија предизвикува големи емоции.

Туск, сепак, вети дека неговата влада ќе подготви измени на законот со цел граничарите, војниците и полицајците да имаат чувство на правна сигурност во нивните гранични активности./Извор:Makfax