26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Биткоинот скокна за 2,71% на 58.440 евра, солта поскапе за 6,81% на 142 евра

Биткоинот поскапе за 2,71 отсто на 58.440,97 евра денеска во 15:30 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance.

Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 23,86 милијарди евра.

Индексот на страв и алчност (Fear and Greed Index) поврзан со биткоинот моментално е на ниво 66 во категоријата „алчност“.