18.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Пожар на железничката станица во Гевгелија: се запалила локомотива од воз

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие бил евидентиран еден пожар на отворено вчера во Охрид а во Гевгелија синоќа имало еден невообичаен пожар на железничката станица во Гевгелија.

Конкретно, Регионалниот ЦУК Охрид , известува дека пожарникарите од ТППЕ Охрид, од 11.10 до 12.10 часот, со 2 пожарникара и 1 ПП возило, гаснеле запалено стрниште во с.Рамне.

Регионалниот ЦУК Струмица известува дека пожарникарите од ТППЕ Гевгелија со едно ПП возила и два пожарникара од 00.30 до 01.07 часот имале интервенција за гаснење на запалено влечно возило – локомотива од воз, на железничката станица во Гевгелија, при што нема повредени лица.

Пожарот е целосно изгаснат. Штетата дополнително ќе се утврдува, појаснуваат од ЦУК./Извор:Makfax