34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Путин: Подготвени сме за разговор со Западот, но без ароганција и сила

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе продолжи да работи со партнерите за формирање мултиполарен светски поредок, како и дека се можни дискусии за безбедносни прашања со западните земји, но под еднакви услови.

„Заедно со партнерите во евроазиската интеграција, со другите центри за суверен развој, ќе продолжиме да работиме на формирање мултиполарен светски поредок, еднаков и неделив безбедносен систем“, рече Путин на церемонијата на инаугурација во палатата во Кремљ.

Тој рече дека Русија била и ќе биде отворена за зајакнување на добрите односи со сите земји што гледаат сигурен и чесен партнер.

Русија не го отфрла дијалогот со западните земји, туку дека изборот е нивен, посочи Путин.

„Дали сè уште планираат обиди да го запрат развојот на Русија, да ја продолжат политиката на агресија, притисокот врз нашата земја, кој не запира со години или бара начин за соработка и мир“, рече рускиот лидер на церемонијата за инаугурација.

Според него, разговор меѓу Русија и западните земји за безбедносни прашања е можен само под еднакви услови, а не од позиција на моќ.

„Повторувам, можен е разговор, вклучително и за прашања за безбедност и стратешка стабилност, но не од позиција на сила, туку разговор без никаква ароганција, вообразеност и лична ексклузивност, само под еднакви услови, со почитување на заедничките интереси“, нагласи Путин.

Тој истакна дека народот на Русија е единствен и голем и дека заедно Русите ќе ги надминат пречките, ќе ги реализираат своите планови и ќе победат. Тој додаде дека единствено со народот може да се постигнат вистински големи цели.

„Денес, суштински сме одговорни за нашата илјадагодишна историја, нашите предци што освојувале навидум недостижни височини, бидејќи нивната татковина секогаш била на прво место. Тие знаеле дека можд да постигнат големи цели само заедно со државата и народот. И изградиле свет на моќ – нашата татковина“, рече Путин, пренесува „РИА новости“.

Претседателот на Русија смета дека е неопходно да се обезбеди сигурен континуитет во развојот на земјата во наредните децении, да се подигнат и образоваат помладите генерации, кои ќе ја зајакнат моќта на Русија, ќе ја развиваат нејзината државност, заснована на меѓуетничка хармонија, зачувување на традициите на сите народи што живеат во Русија.

Тој рече дека интересите и безбедноста на рускиот народ ќе бидат пред сѐ и изрази надеж дека Русите достоинствено ќе го поминат „овој тежок критичен период и ќе станат уште посилни“.

Тој вети дека ќе стори сѐ и ќе ги искористи сите законски и уставни овластувања за да ја оправда довербата на Русите истакнувајќи дека руските граѓани ја потврдиле исправноста на курсот на земјата, што, како што рече, е важно во контекст на сериозни судења.

„Вие, граѓаните на Русија, ја потврдивте исправноста на курсот на земјата, сега кога сме соочени со сериозни искушенија, во ова гледам длабоко разбирање на нашите заеднички историски цели. Консолидираната волја на милиони луѓе е огромна сила, доказ за нашата заедничка цврста верба дека ние ќе ја одредиме судбината на Русија и заради сегашните и идните генерации. Служењето на Русија е голема чест, одговорност и света должност на шефот на државата“, заклучи Путин во својот говор.

На претседателските избори во Русија, одржани од 15 до 17 март, Путин освои 87,28 отсто од гласовите. Путин ќе ја извршува највисоката избрана функција во следните шест години, до 2030 година./Извор:Makfax