18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
РЕГИОН

Некои делови од Грција го забележаа најтоплиот април во последните 14 години

Годинава најтоплиот април од 2010 година е забележан во грчкиот регион Тесалија на полуостровот Пелопонез и на островите во Егејското Море.

Метеоролошкиот институт на Грција објави извештај со податоци од 2010 година.

Според извештајот, просечните температури во април годинава во Тесалија, на полуостровот Пелопонез и на островите во Егејското Море достигнале највисоко ниво во последните 14 години.

Априлската температура во Тесалија и северна Грција пораснала за 3 степени над сезонските норми, а оваа бројка во просек пораснала за 2,4 степени на островите во Егејското Море.

Температурите во градовите Тинос, Ксанти и Тирхала беа 25 дена над сезонските норми.