34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Како хороскопските знаци покажуваат љубомора

Речиси и нема личност која нeкогаш не почувствувала љубомора, но многумина никогаш не би го признале тоа.

Астролозите тврдат дека начинот на кој покажуваме љубомора и колку сме навистина љубоморни зависи од хороскопскиот знак. Некои го потиснуваат и се преправаат дека се е во ред, додека други прават сцени за паметење.

Овен
Апсолутно не поднесувате конкуренција. Бидејќи по природа сте посесивни, никогаш нема да дозволите некој поблиску од километар кој може да го привлече вниманието на вашиот партнер. Вашето чувство на љубомора е како бесен оган запален од едвај забележлива искра. Сепак, тоа ќе биде забележливо „од еден километар“, па тешко дека и најхрабрата дама ќе се осмели да му пријде на вашиот партнер.

Бик
Љубомората е практично непозната за вас. И тоа не е изненадувачки, знаејќи колку долго и внимателно избирате партнер. Се чини дека безусловно му верувате на партнерот и целосно одбивате да ја прифатите идејата дека може да ве изневерува. Покрај тоа, вашата постојано висока самодоверба остава малку сомнеж дека партнерот може да најде некој подобар од вас.

Близнаци
Вие сте еден од најљубоморните знаци во Зодијакот. Партнерот е ваша сопственост, која нема да ја споделите со никого. Способни сте да направите невиден скандал од најобичен поглед. Изненадувачки, длабоко во душата јасно разбирате дека партнерот не мора да биде со вас дење и ноќе, а сите овие драматични сцени имаат за цел да ве натераат уште еднаш да слушнете колку сте важни за вашата сакана.

Рак
Вашата доверба во себе и во чувствата на партнерот не остава никакви шанси да почнете да се сомневате во неговата верност. Меѓутоа, ако почувствувате дека вашиот партнер не е искрен и дека можеби има афера, нема да направите ништо за да покажете дека знаете за тоа. Единственото нешто што ќе се види на твоето лице е едвај забележлива сенка на презир. Гордоста нема да ви дозволи да покажете дека однесувањето на партнерот ни малку ве повредило.

Лав
Толку сте сигурни во себе што не можете ни да замислите ситуација кога некоја личност ќе ве тргне од вашиот престол. Се чини дека сте апсолутно совршени, па партнерот нема шанси да ве помеша со некој друг. Меѓутоа, штом почнете да забележувате дека вашиот партнер гледа во другите, тогаш, чудно, ќе почнете да се повлекувате во себе. Самоиспитувањето ќе се претвори во самоповредување и бескрајна потрага по недостатоци кои би можеле да го оттурнат вашиот партнер. И сигурно е дека овој човек засекогаш ќе го избришете од вашиот живот доколку навистина ве изневери.

Девица
Бидејќи по природа сте искрена и сочувствителна личност, очекувате слични квалитети од партнерот. Откако ќе се заљубат, претставниците на овој хороскопски знак почнуваат да ги затвораат очите пред сите нијанси и не се обидуваат да најдат стапици што можат да помогнат да се фати партнерот во измама. Но, ако се случи второто и станете свесни за тоа, тогаш од вас не се очекуваат драматични демонстрации. Заклучоците ќе ги носите со „ладна“ глава и ќе се разделите пријателски, без да губите време на средување на работите.

Вага
Малку е веројатно дека можете да најдете друг знак во хороскопскиот круг кој толку жестоко ги чува личните граници. Ги градите долго и напорно, за да не дозволите некој да ја премине границата. Вагите не им забрануваат на партнерите да комуницираат со никого и не поставуваат никакви ограничувања. Обидете се да не обрнувате премногу внимание ако забележите дека партнерот флертува на страна и постапете мудро само за да избегнете скандал. И покрај фактот дека длабоко во себе сте прилично љубоморни, претпочитате да го чувате за себе.

Шкорпија
Интуицијата никогаш нема да ве изневери, па веднаш ќе ги препознаете првите знаци на неверство на партнерот. Чинот на предавство, па дури и малото флертување на партнерот со спротивниот пол нема да ви избега од вниманието. Нема да толерирате такво непочитување кон себе и затоа веднаш ќе го разоткриете измамникот и ќе го натерате да поцрвене од срам. Можна е дури и сурова одмазда.

Стрелец
Огнениот и во исто време ветровит Стрелец воопшто не се грижи за лојалноста. И самите знаете дека од време на време можете да почнете да флертувате со други, дури и ако сте во врска. Точно, понекогаш флертувањето или изневерувањето може да ве излуди. Во тој случај нема да бирате зборови и ќе направите се за длабоко да го повредите партнерот. Никогаш нема да обвинувате потенцијален ривал, бидејќи знаете дека за се е одговорен вашиот партнер.

Јарец
На површина може да изгледа дека сте прилично воздржани и смирени, но тоа не е така. Сето тоа е само лажна маска зад која се крие ранлива природа. Нема смисла ништо да се сокрива од вас, бидејќи вашето шесто сетило веднаш ќе ја открие измамата. И овде на криминалецот сигурно нема да му оди добро. За миг во тебе ќе се разбуди жесток ѕвер, кој ќе збрише се што ќе му се најде на патот. Гневот ќе се излее од вас како фонтана, а чувството на недоверба кон сите наредни партнери се повеќе ќе се вкорени.

Водолија
Вашата љубов кон слободата апсолутно не остава простор за чувства на љубомора. Никогаш не наоѓате вина на вашата друга половина за ситници и внимателно ги отфрлате сите шпекулации. Грандиозните скандали со кршење садови ви се туѓи и затоа нема да ги трошите нервите за такви работи. Навистина, понекогаш може да почнете малку да драматизирате и тажно да филозофирате, но по правило, ако еден ден Водолијата реши да замине, тоа ќе го направи тивко и незабележливо, чувајќи ја маската на рамнодушност.

Риби
Вашата чувствителна природа може да ве наведе да видите измама дури и таму каде што нема никаков знак за тоа. Поради ова, имате чувство на недоверба во партнерот и страв да не го изгубите. Нема да го тероризирате вашиот љубовник со прашања за можно предавство, но нема да застанете ниту за момент да размислувате за најлошите можни исходи. Често сте подготвени да го простите предавството и да ја одржите врската, но непријатниот вкус и искуства остануваат со вас засекогаш./Извор:Makfax