22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

„ВМРО-ДПМНЕ не блефира. Нема да го почитува Преспанскиот договор“: Интервју со Бојан Маричиќ

Политиката на ВМРО-ДПМНЕ бргу ќе доведе до ескалација на односите со Грција, Бугарија и ЕУ и ќе се вратиме во филмот дека нас никој не нѐ сака, вели Маричиќ

Бојан Маричиќ, вицепремиер, меѓународен секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, е сосема сигурен дека ВМРО-ДПМНЕ не блефира кога вели дека нема да го почитува Преспанскиот договор. Во разговорот за „Независен“ тој вели дека „нема потреба да се поништува Преспанскиот договор, доволно е да се престане да се почитува. Тоа ќе биде доволен аргумент за Грција да стави блокада“. Според него, затоа не треба да се потценуваат најавите на опозициската партија.

Маричиќ вели дека досега во техничката влада не бил доставен предлог од министерот за надворешни работи за напуштање на „Отворен Балкан“ и не гледа причина зошто токму сега, во предизборието, би се расправало за оваа иницијатива. Тој мисли дека таквите најави се дел од изборната кампања. Маричиќ е на став дека повикот на ВМРО-ДПМНЕ за собирање на сите што се против уставните измени (Левица и ЗНАМ) и не се лоши, туку дека тоа е добро за државата, бидејќи ќе имало раздвоени два блока.

Целото интервју прочитајте го на Nezavsen.mk (ЛИНК)