34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
dozd
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Драстична промена на времето – Температурите ќе паднат, следува многу дожд! Детална прогноза за следните 4 дена

Утре и за време на викендот ќе се задржи променливо облачно и посвежо време. Утре претежно во јужните делови, а во недела на повеќе места ќе има врнежи од дожд кои повремено ќе бидат пообилни. Во недела ќе има и услови за појава на изолирана нестабилност со грмежи. Поради спуштање на постудена воздушна маса на планините врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на повисоките планини ќе се формира нова снежна покривка.

Прогноза за 20.04.2024
Минимална температура: 2°C до 8°C
Максимална температура: 13°C до 20°C

Променливо облачно со повремен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Прогноза за 21.04.2024
Минимална температура: 3°C до 9°C
Максимална температура: 9°C до 16°C

Претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, наместа пообилни и услови за изолирана појава на нестабилност со грмежи. На планините врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Прогноза за 22.04.2024
Минимална температура: -2°C до 5°C
Максимална температура: 14°C до 22°C

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.