12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Ибраим: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ две и пол години ништо не инвестираат во турските средини, граѓаните од турската заедница ги третираат како трета категорија

„Најголем дел од турската заедница немаат доволно инфраструктура. Но, овие седум години се потрудивме да го дадеме максимумот. Особено кога градоначалниците беа од нашата коалиција предводена од СДСМ. Во најголем дел од средините ги отпочнавме проектите. Во штипско, во Карбинци. Кога ги изгубивме локалните избори во 2021 година гледаме дека две и пол години ништо не се инвестира во турските средини. Ни 10 метра асфалт немаат направено и тоа докажува дека опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги третира граѓаните од трета категорија. Мислам дека тоа не е во ред“ рече Енес Ибраим, претседател на партијата Демократско движење на Турците во интервју на Слободен печат.

Тој додаде дека коалицијата предводена од СДСМ покажала капацитет и разбирање за помалкубројните етнички заедници.

„Има простор за афирмирање на припадниците на помалкубројните заедници. Имаме план и програма за во иднина како би можеле да станеме членка на ЕУ како би можеле да ја подобриме местоположбата на турската заедница“ потенцираше Ибраим.

Спонзорирано: