16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ГЕРМАНИЈА

Неуспешен обид: Германија во хаос од штрајковите

Германските машиновозачи повторно штрајкуваат од вторник рано наутро, само неколку дена по завршувањето на претходниот штрајк. Судовите го отфрлија обидот на Германските железници (ДБ) да го запре штрајкот.

Штрајкот во патничкиот сообраќај започна во вторник во два часот по полноќ и треба да трае 24 часа.

Дојче бан организираше вонреден возен ред кој покрива околу една петтина од редовните поаѓања во меѓуградскиот сообраќај. Штрајкот ги зафаќа и регионалните и приградските линии.

Ова е шести штрајк на синдикатот на машиновозачите ГДЛ за време на тековните колективни преговори и втор за помалку од една недела.

Во понеделникот ДБ неуспешно се обиде да го запре штрајкот тужејќи го Судот за труд во Франкфурт, а во вторникот заврши и постапката пред Вишиот регионален суд во Хесен.

Кабинскиот екипаж на Луфтханза штрајкува
Стјуардесите и стјуардите на Луфтханза на аеродромот во Франкфурт во вторникот штрајкуваа, соопшти синдикатот на кабинскиот персонал Ufo. Во среда ќе штрајкуваат и во Минхен.

Синдикалната акција на најфреквентниот германски аеродром започна во четири часот наутро и треба да трае до 23:00 часот. Се очекува да бидат откажани околу 600 летови, што ќе влијае на 70.000 патници.

Персоналот на Луфтханза во Минхен ќе престане да работи во среда за истиот период. Компанијата процени дека ќе откаже 400 летови на кои се очекуваа 50.000 патници.

За време на викендот НЛО повика околу 19.000 вработени на штрајк.

Одговорија повеќе од 96 отсто од членовите на кабинскиот екипаж.

Синдикатот бара зголемување на платите за 15 отсто, како и бонус за инфлација од 3.000 евра.

Спорот меѓу синдикатите Ufo и Lufthansa е само еден од неколкуте. Минатата недела синдикатот Верди блокираше голем дел од патничкиот сообраќај на Луфтханза во петтиот бран штрајкови.

Спонзорирано: