5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Пасошите без „Северна“ не важат: Атина го информира светот

Како што се очекуваше и како што најавуваше грчкото министерство за надворешни работи, официјална Атина нема да ги признава пасошите на кои го нема официјалното ново име на македонската држава. Министерот за надворешни работи Јоргос Герапетритис претходно најави дека грчката влада ќе се придружува до одредбите од Преспанскиот договор кој предвидува петгодишен преоден период за промена на македонските пасоши, а во новите треба да биде содржан зборот „Северна“.

Грчките медиуми јавуваат Герапетритис писмено ги известил колегите министри и меѓународните организации за обврската за патните исправи на Македонија од 12 февруари. Во официјалното писмо тој вели дека на 12 февруари завршува петгодишниот преоден технички рок од Преспанскиот договор за промена на патните исправи со новото име.

Ова известување тој го пратил уште на 30 јануари.

„Тоа значи дека сите официјални документи и материјали на Северна Македонија за меѓународна употреба треба да ја имаат само терминологијата од член 1(3) од договорот од Преспа“, ги потсетува колегите грчкиот шеф на дипломатијата.