5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Бојмацалиев со честитка до претседателот на ГО на Сојузот на борци

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на социјалните мрежи упати честитка до претседателот на Главниот Одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија 1941-1945 и граѓаните продолжувачи, д-р Никола Стојановски,по повод неговиот 101. роденден.

Почитуван Претседателе на Главниот Одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија 1941-1945 и граѓаните продолжувачи, д-р Никола Стојановски,

Со најдлабока почит и восхит, во свое и во име на Министерството за внатрешни работи Ви упатувам честитки по повод Вашиот 101-ви роденден. Вие сте жив сведок на историјата и вистински херој на македонскиот народ. Вашиот живот е приказна за храброст, жртва и несебичност, која ја инспирира секоја генерација која доаѓа после Вас.

Вашата посветеност кон борбата за слобода и праведност во најтемните денови на нашата историја останува засекогаш врежана во меморијата на Република Северна Македонија. Вие не само што бевте дел од хероите кои ја оформуваа нашата иднина со Вашата решителност и смелост, туку продолжувате да бидете светилник на надеж и инспирација за сите нас кои се стремиме кон подобро европско општество.

Дозволете да ви посакам здравје, среќа и многу радосни моменти со Вашите најблиски. Нека Вашиот 101 роденден биде исполнет со љубов, почит и признание за сè што направивте за нашата земја.

Вашиот живот е светол пример за она што значи да се живее со цел и за она што може да се постигне со верба во идеалите на слободата и демократијата. Нека Вашето наследство продолжи да нè води и инспирира уште многу години.

Со срдечни желби и искрени честитки,

Митко Бојмацалиев,

Дополнителен заменик министер за внатрешни работи на Република Северна Македонија“се вели во честитката.