5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Производителите на дијаманти од Африка се загрижени поради санкциите на Г7 за увозот од Русија

Неколку производители на дијаманти во Африка денеска побараа од Г7 да ги разгледа несаканите последици од евентуалната втора фаза забрана на руските дијаманти.

Имено, тие се загрижени дека ќе се зголемат цените на африканските скапоцени камења.

Групата седум беше поднесена жалба од De Beers, Anglo American и Okavango Diamond Company, државна компанија во Боцвана на маргините на рударскиот собир во Кејп Таун.