10.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Избегнувајте пеглање: Фрлете го ова во машината за перење и заборавете изгужвани алишта

На интернет кружи едноставен трик кој може значително да ја намали потребата за пеглање. Овој трик е многу едноставен и ефикасен, според искуствата на жените кои го пробале.

По миењето на алиштата, ефектот на пегланите алишта речиси може да го постигнете со помош на алуминиумска фолија, која веќе ја користите во кујната. Трикот вклучува правење 2-3 топчиња со големина на тениско топче од алуминиумска фолија и нивно ставање во машина за перење и сушење заедно со валканата облека.

Овие топчиња овозможуваат алиштата подобро да се вртат во машината, спречуваат статичко таложење во машината за сушење и резултираат со тоа алиштата да излегуваат од машината помалку збрчкани. Иако некои парчиња облека сепак ќе бараат пеглање, овој трик може многу да го олесни процесот на одржување на алиштата.