5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Градоначалници од пет континенти дојдоа на самит во Скопје, Арсовска и Пендаровски ги пречекаа

Денес во Скопје се одржува самит на Глобалниот парламент на градоначалници 2023 година чиј домаќин е градоначалничката Данела Арсовска. Град Скопје утрово извести дека градоначалници од пет континенти се дел од годинешниот самит со тема „Моќни, ангажирани и хумани градови: Обезбедување демократија и развој за идните генерации“.

Пред почетокот на самитот, Управниот одбор на Глобалниот парламент на градоначалници одржа седница, а градоначалничката Арсовска ја додели наградата за глобални градови „Бенџамин Барбер“ на градоначалничката Рохеј Малик Лоу од Банџул, Гамбија.

Членовите на Управниот одбор на Глобалниот парламент предводени од градоначалничката Арсовска ги прими претседателот Стево Пендаровски.

На самитот се очекуваат 150 градоначалници од целиот свет. Град Скопје извести дека ќе бидат разменети меѓународни искуства за соработка и заеднички проекти за надминување на предизвиците и подобрување на услугите на локално ниво.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“