8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Петровски: Луѓето на Орбан се како монарси, мислат дека е нивно се што било под Австро-Унгарија

„Луѓето на Орбан се однесуваат како монарси. Тие кон териториите кои некогаш биле под Австро-Унгарија, односно под унгарскиот дел, се однесуваат како и денес да се под нивна надлежност“ изјави Филип Петровски во емисијата „Во центар“.

Тој додаде дека за Орбан и неговите поддржувачи Босна, Србија, Бугарија, Романија, па дури и Македонија влегуваат во нивната сфера на интерес.

„Нивниот ментален склоп е ист како тој на Ердоган, како Путин – тие размислуваат империјалистички, дека тоа еднаш што им припаѓало засекогаш останува нивно“ рече Петровски.