4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Дали претпочитате повеќе кучиња или мачки – што открива тоа за вашата личност

Секој има своја желба кога станува збор за домашни миленици. Веќе е општо познато дека кучињата и мачките се најпопуларниот избор, но дали знаевте дека вашиот одговор на прашањето дали преферирате кучиња или мачки може да каже многу за вас?

И кучињата и мачките се мили животни и се одлични миленици, но дали знаевте дека вашата преференција помеѓу кучињата и мачките кажува многу повеќе за вас отколку што мислевте.

Една од најзначајните разлики е тоа што љубителите на кучиња се значително подружељубиви и поекстровертни луѓе од љубителите на мачки, кои повеќе го ценат својот мир, поминувањето време во својот дом и – се поинтровертни.

Психолошките истражувања покажуваат дека сопствениците на кучиња во просек се значително посоцијални од сопствениците на мачки, сакаат да се дружат во големи групи луѓе и се поактивни, пишува Jolie.hr.

Покрај тоа, љубителите на кучиња често се многу самоуверени и гласни во општеството и сакаат да бидат во центарот на вниманието. Додека, генерално, сопствениците на мачки се повеќе домашни типови. Сопствениците на кучиња често се спортисти и рекреативци.

Друг интересен факт е дека сопствениците на кучиња имаат специфично однесување кога се во друштво со други сопственици на кучиња, како да го имитираат однесувањето на своите миленици – според психолозите.

Сепак, сопствениците на мачки често се интелектуално напредни луѓе. Љубителите на мачки немаат многу голем круг на пријатели, но оние што ги имаат се навистина лојални доживотно.