4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Локалната власт на ДПМНЕ во општините донесе поголеми сметки за граѓаните

-Локалната власт на ДПМНЕ во над 40 општини, по две години од мандатот, донесе нула резултати, нереализирани ветувања, поголеми сметки за граѓаните, соопшти СДСМ.

„ДПМНЕ не ја оправдаа довербата на граѓаните Општините предводени од ДПМНЕ назадуваат, градоначалниците ги задолжуваат општинските каси, а граѓаните плаќаат повиоски сметки.

Во Ѓорче Петров сметките за комунални услуги се зголемени за 300%, во Бутел за 150%.

Градоначалниците на ДПМНЕ удрија по џебот на граѓаните и во Прилеп, во Штип, во Охрид, во Битола, Неготино, Гевгелија, Велес.

Мицкоски и ДПМНЕ ги разочараа граѓаните.

Власт за ДПМНЕ значи уназадување, нула резултати и поголеми сметки за граѓаните.“ – се вели во соопштението.