4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Слушајте ги советите на експертите: Ова се најважните препораки за здраво срце и ПОДОЛГ ЖИВОТ

Американското здружение за срце ги наведува неопходните здравствени навики кои го продолжуваат животот, а најважна од нив е физичката вежба.

Како што е наведено, 150 минути умерени или 75 минути интензивни физички вежби неделно, проследени со урамнотежена исхрана богата со зеленчук, јаткасти плодови и посни протеини, како и воздржување од пушење се клучни фактори за здраво срце и подолг живот.

Листата на здрави навики вклучува спиење помеѓу седум и девет часа секоја вечер, одржување на здрава физичка тежина и холестерол и шеќер во крвта, како и одржување на крвниот притисок под контрола.

Во истражувањето учествувале повеќе од 6.500 луѓе
Студијата предводена од научници од Универзитетот Колумбија открива дека следењето на овие навики не само што го подобрува здравјето на срцето, туку може и да го забави процесот на биолошко стареење.

Во истражувањето учествувале повеќе од 6.500 актери.

Истражувањето се засноваше на следење на придржување или непридржување кон препораките дадени на учесниците.

Утврдено е дека оние кои најдобро се придржувале до препораките имале биолошка возраст која во просек била шест години пониска од нивната хронолошка возраст.

Со други зборови, нивното тело било шест години помладо од нивната вистинска возраст.

Сепак, оние со најлошо придржување имале просечна биолошка возраст четири години постара од нивната хронолошка возраст, пишува порталот Њу сајантист.